Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu w weekend - zapraszamy na wycieczkę!

(J)
Klasztor OO. Reformatów w Zakliczynie.
Klasztor OO. Reformatów w Zakliczynie.
Region tarnowski można zwiedzać na przeróżne sposoby i różnymi trasami. Można wybrać trasy tematyczne i poznawać zabytki i atrakcje podróżując szlakiem zamków, muzeów, zabytków etnograficznych czy szlakiem urokliwych ...

Region tarnowski można zwiedzać na przeróżne sposoby i różnymi trasami. Można wybrać trasy tematyczne i poznawać zabytki i atrakcje podróżując szlakiem zamków, muzeów, zabytków etnograficznych czy szlakiem urokliwych małych miasteczek.

Dzisiaj chcemy zaproponować Państwu wycieczkę szlakiem Sacrum - zabytków związanych z tradycyjną wielowiekową religijnością naszego regionu.

Wędrówkę szlakiem kościołów i klasztorów warto rozpocząć w Tarnowie, gdzie koniecznie należy zwiedzić Muzeum Diecezjalne. Muzeum mieści się w XVI w. kamienicach za tarnowską katedrą. Jest to najstarsze tego typu muzeum w Polsce, zostało założone w 1888 r. Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, tzw. szkoły krakowsko-sądeckiej. Można zobaczyć tutaj min. kolekcje gotyckich madonn i tryptyków ołtarzowych z XV-XVI w.

Będąc w Tarnowie zachęcamy do zwiedzenia bodaj najważniejszego zabytku tego miasta - katedry (jej zabytki opisywane były dwa tygodnie temu w ?GK?) z jej monumentalnymi nagrobkami prezentującymi przykłady sztuki gotyku, renesansu i baroku.

Kilkaset metrów dzieli Katedrę od kościoła drewnianego p.w. Najświętszej Marii Panny znajdującego się przy zbiegu ul. Najświętszej Marii Panny i ul. Narutowicza wzniesionego ok. 1440 r. Po przeciwnej stronie starego cmentarza wznosi się kościoła p.w. Świętej Trójcy przy ul. Tuchowskiej wzniesiony ok. 1595 r.. Oba kościoły są przykładem charakterystycznej dla Pogórza i Powiśla drewnianej architektury sakralnej w stylu gotyckim. Do dzisiejszych czasów przetrwało w naszym regionie ok. 50 kościołów drewnianych wznoszonych w XV - XVII w.

Z Tarnowa warto udać się do nieodległego Skrzyszowa gdzie wznosi się największy drewniany kościół drewniany w Małopolsce zbudowany w 1517 przez cieślę Jana z Czchowa.

Podążając na południe dotrzemy do Tuchowa, już z dala można dojrzeć wieże i mury klasztoru z XVII i XIX w., pierwotnie benedyktynów, obecnie redemptorystów.

Warto zatrzymać się w tym miejscu, gdzie corocznie zmierza tysiące pielgrzymów na słynny w całej okolicy tuchowski odpust. W klasztorze warto zwiedzić muzeum przechowujące pamiątki związane z historią klasztoru i okolic jak i muzeum misyjne gdzie zgromadzono eksponaty z różnych części świata. Dzieci zainteresuje najprawdopodobniej najbardziej jedna z największych w Polsce ruchomych szopek.

Kilkanaście kilometrów dalej, skręcając w Gromniku w kierunku Zakliczyna zobaczymy po prawej stronie drewniany kościół p.w. św. Marcina z przełomu XV/XVI w., który należy do jednych z najpiękniejszych drewniany kościołów w naszym regionie.

Będąc w Zakliczynie warto odwiedzić klasztor OO. Reformatów wzniesiony w I poł XVII w stylu barokowym. We wnętrzu klasztornego kościoła zachowała się polichromia ścienna wykonana przy udziale Jacka Malczewskiego.

Z Zakliczyna jadąc doliną Dunajca dotrzemy do Czchowa. Jest to urokliwe małe miasteczko z charakterystycznymi dla Pogórza drewnianymi domami z podcieniami otaczającymi rynek. W jednym z rogów rynku wznosi się murowany kościół p.w. Narodzenia Najśw. Marii Panny wzniesiony w l. 1346-7 z fundacji króla Kazimierza Wielkiego i kilku okolicznych rycerzy. Jest to jeden z najstarszych zachowanych kościołów w naszym regionie. Został wzniesiony w stylu gotyckim ale można także dopatrzyć się w nim jeszcze pewnych elementów romańskich (może po wcześniejszej świątyni). W prezbiterium zachowana jest, jedna z najstarszych w Polsce polichromia gotycka z ok. 1375 r., figuralna, ze scenami z życia Chrystusa.

Jadąc dalej szlakiem sacrum należy przeprawić się nieopodal zamku w Wytrzyszczce na drugą stronę jeziora Czchowskiego by zwiedzić kościół p.w. św. Andrzeja Świerada. Jest to najstarszy kościół w naszym regionie wniesiony ok. 1230 r. (choć według niektórych źródeł miał być już wybudowany w roku 1090) z kamienia łamanego w stylu romańskim.

Cofając się trochę do Czchowa polecamy trasę przez Jurków, Tymową do Lipnicy Murowanej. W Tymowej zobaczymy kolejny drewniany kościół zbudowany w 1764 roku, charakteryzujący się pięknymi tzw. sobotami otaczającymi główny korpus kościoła.

Natomiast w Lipnicy Murowanej znajdziemy jeden z najcenniejszych drewnianych kościółków w południowej Polsce - kościół p.w. św. Leonarda wzniesiony w początku XVI w. otoczony sobotami na masywnych słupach.

Z Lipnicy Murowanej wrócimy do Tarnowa przez Nowy Wiśnicz i Bochnię. W Nowym Wiśniczu warto zajrzeć na zamek by zobaczyć jedyną zachowaną w naszym regionie, a zarazem monumentalna kaplice zamkową z pięknymi malowidłami ściennymi i sklepieniem w kształcie kopuły.

W Bochni należy zwiedzić murowany kościół p.w. św. Mikołaja wzniesiony przed 1450. Wnętrze ozdobione polichromiami ściennymi z XVI-XX w., m.in. wykonanymi przez Jana Matejkę. W tym mieście można także zwiedzić kaplice w kopalni soli, wykutą ponad 250 m. tajemniczość miejsca, solne rzeźby i elementy wnętrza na pewno dostarczą niezapomnianych przeżyć.

***

Przedstawiliśmy Państwu tylko fragment zabytków związanych z Szlakiem Sacrum. Jego wszystkich elementów nie sposób zwiedzić w ciągu jednego czy nawet dwóch dni. Warto wybrać się na wędrówkę parę razy aby poznać wiele zabytkowych świątyń wznoszonych od średniowiecza, czy parafialnych muzeów zawierających pamiątki związane z religią i historią poszczególnych miejscowości.

(Materiał przygotowany we współpracy z Tarnowskim Regionalnym Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki).


Informacje praktyczne

Muzeum Diecezjalne, Plac Katedralny 6, tel. (14) 6219993
godz. otwarcia poniedziałek - nieczynne, pozostałe dni 10-15, przerwa 12-13. Ekspozycja obejmuje: sztukę sakralną, począwszy od średniowiecza, malarstwo, rzeźbę, szaty liturgiczne, sztukę ludową. Całe zespoły ołtarzy i pojedyncze rzeźby oraz obrazy kościelne zgromadzone z terenu diecezji tarnowskiej.

Większość kościołów otwarta jest w ciągu dnia.

Wszelkich wiadomości na temat zabytków, noclegów, rezerwacji, cen, udziela informacja turystyczna w Tarnowie:
Rynek 7, (14) 6278736.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto