Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta to szansa na ratunek dla wielu cennych zabytków na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Zbiórka do puszek rozpoczyna się już w ten weekend

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Kwesty w Tarnowie na ratowanie zabytkowych nagrobków i grobowców na Starym Cmentarzu organizowane są już od 30 lat. Z puszkami stoją członkowie Komitetu, a także społecznicy, radni miejscy, młodzież, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych
Kwesty w Tarnowie na ratowanie zabytkowych nagrobków i grobowców na Starym Cmentarzu organizowane są już od 30 lat. Z puszkami stoją członkowie Komitetu, a także społecznicy, radni miejscy, młodzież, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych archiwum
Już po raz trzydziesty odbędzie się w Tarnowie kwesta na ratowanie niszczejących nagrobków na Starym Cmentarzu. To reprezentacyjna w mieście i jedna z najstarszych w Polsce nekropolii, która jednocześnie uważana jest za jeden z najbardziej wartościowych obiektów tego typu w Małopolsce.

Jubileuszowa kwesta w Tarnowie

Od 30. lat przy okazji listopadowych świąt, organizowana jest kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza. Przy bramach wejściowych oraz wzdłuż głównej alei spotkać można kwestujących z puszkami. To przede wszystkim członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem ale również liczni jego sympatycy, którzy poświęcają swój czas, aby włączyć się w dzieło renowacji niszczejących nagrobków. Dzięki przekazanym datkom udało się ich uratować dotąd już ponad 60.

- Potrzeby są ogromne, gdyż w kolejce cały czas pojawiają się następne. Upływający czas i warunki atmosferyczne robią swoje. Wiele nagrobków, które jeszcze 30 lat temu, gdy startowały kwesty było w dobrym stanie, dzisiaj wymaga pilnej interwencji. To, które zostaną odnowione w następnej kolejności, zależeć będzie od tego, ile pieniędzy uda się tym razem zebrać – mówi Ewa Filipów, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Ubiegłoroczna kwesta była rekordowa. Przyniosła ponad 50 tysięcy złotych, które zebrano nie tylko na Starym Cmentarzu, ale również na innych miejskich nekropoliach. Kwestarze pojawili się bowiem również na cmentarzach w Krzyżu, Klikowej i w Mościcach.

Podobnie będzie również w tym roku. Jubileuszowa kwesta rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, bo już w najbliższą sobotę i niedzielę (28-29 października). - Wszystkich Świętych wypada w środku tygodnia, a to oznacza, że wiele osób, zwłaszcza tych, którzy mieszkają poza Tarnowem, przyjedzie na groby swoich bliskich w poprzedzający weekend. Chcemy umożliwić im to, aby mogli również przyłożyć swoją cegiełkę do ratowania tej najcenniejszej tarnowskiej nekropolii – mówi Ewa Filipów.

Kwestarze powrócą na Stary Cmentarz – 1 listopada. W tym dniu kwesta poszerzona zostanie także o pozostałe miejskie nekropolie. Jeżeli pogoda będzie sprzyjająca to zbiórka do puszek kontynuowana będzie także w Dzień Zaduszny.

Ci, którzy nie mogą być w tym roku osobiście w Tarnowie, ale chcą wesprzeć akcję będą mogli to uczynić wpłacając datki na specjalnie uruchomioną zrzutkę w internecie, bądź bezpośrednio na konto Komitetu.

Na co trafiły pieniądze zebrane w ubiegłym roku?

W ubiegłym roku w kwestę na Stary Cmentarz zaangażowanych było około 90 osób. Poza członkami komitetu z puszkami stali też m.in. radni miejscy, uczniowie tarnowskich szkół, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych a także motocykliści z grupy Wataha.

Za zebrane pieniądze udało się dokończyć renowacji okazałego grobowca Witolda Rogoyskiego – zasłużonego burmistrza Tarnowa, przy którym prace trwały dwa lata a także odnowić stojący niedaleko niego piękny nagrobek Marcina Potaczewskiego.

Przy wsparciu środków przekazanych przez rady osiedli odnowionych zostało kolejnych dziesięć nagrobków legionistów w V kwaterze.

Otworzą kaplicę Sanguszków podziemne krypty

W dniu Wszystkich Świętych na odwiedzających Stary Cmentarz czekać będzie dodatkowo nie lada atrakcja. Można będzie wejść z przewodnikiem do zamkniętej na co dzień kaplicy rodziny Sanguszków i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat członków tego zasłużonego rodu, byłych właścicieli Tarnowa. Dla zwiedzających otwarte będą także podziemne krypty.

Najstarsze, istniejące nagrobki na Starym Cmentarzu w Tarnowie, który nazywany jest też Zabłockim, gdyż powstał na Zabłociu, pochodzą z końca XVIII wieku. Nekropolia nie jest może duża, ale to właśnie na niej spoczywają najwybitniejsi tarnowianie i osoby zasłużone dla miasta i kraju, w tym członkowie rodu Sanguszków. Cmentarz pełen jest barokowych, klasycystycznych i neogotyckich nagrobków oraz kaplic. Pochowani są na nim m.in. powstańcy styczniowi, ofiary rzezi galicyjskiej, legioniści i żołnierze obu wojen, oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych.

Małopolskie Centrum Chorób Zakaźnych w Dąbrowie Tarnowskiej już otwarte

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto