Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujesz pierwszą nieruchomość? Nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych

Jonasz Kita
Kupujesz pierwszą nieruchomość? Nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych
Kupujesz pierwszą nieruchomość? Nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych Joanna Urbaniec / Polska Press
31 sierpnia tego roku, w życie weszły przepisy korzystne dla kupujących swój pierwszy dom lub mieszkanie. Przy spełnieniu ustawowo określonych warunków zostaną oni zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dla wielu osób kupujących nieruchomość na rynku wtórnym może to oznaczać oszczędność od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych - wyjaśnia radca prawny Jonasz Kita.

Jonasz Kita, radca prawny w kancelarii Lexprojects wyjaśnia:
W pierwszej kolejności warto wskazać, iż podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, umowy darowizny czy też umowy spółki. W praktyce podatkiem od czynności cywilnoprawnych najczęściej objęte są umowy sprzedaży nieruchomości oraz pojazdów. W tym przypadku stawka podatkowa wynosi 2 procent i jest liczona od wartości rynkowej tejże rzeczy lub prawa majątkowego. Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Zatem, np. przy umowie sprzedaży nieruchomości o wartości 500 tys. zł, kupujący będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 10 tys. zł.

31 sierpnia 2023 roku ustawodawca rozszerzył katalog zwolnień przedmiotowych uregulowany w art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, dodając do niego ustęp 17, w którym wskazuje, iż zwalnia się od podatku sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. Zatem ustawodawca dopuszcza zwolnienie od podatku, w przypadku sprzedaży

  • 1. prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • 2. prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • 3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Sprzedaż musi nastąpić na rzecz osoby fizycznej lub kilku osób fizycznych. Osobom tym do dnia sprzedaży nie mogło przysługiwać żadne z w/w praw, z tym wyjątkiem, iż udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. Przykładowo - czwórka dzieci nabyła po zmarłej mamie nieruchomość, każdy z nich nabył po 25 proc. prawa własności - wówczas kupując nieruchomość na rynku wtórnym mogą skorzystać z omawianego zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Małopolska Tour w Wadowicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kupujesz pierwszą nieruchomość? Nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto