Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki Szczęsnemu Zarembie w Tarnowie powstało wiele pięknych i ważnych budynków. Jest wniosek, aby uhonorować zasłużonego budowniczego

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dziełem Szczęsnego Zaremby jest wiele reprezentacyjnych budynków w Tarnowie, które pełnią funkcje publiczne lub powstały na zamówienie prywatnych osób. W galerii prezentujemy część z nich!
Dziełem Szczęsnego Zaremby jest wiele reprezentacyjnych budynków w Tarnowie, które pełnią funkcje publiczne lub powstały na zamówienie prywatnych osób. W galerii prezentujemy część z nich! Archiwum/Stanisław Siekierski
Był jednym z najważniejszych budowniczych i architektów Tarnowa. Minęła właśnie setna rocznica śmierci Szczęsnego Zaremby. Jego dziełem jest wiele reprezentacyjnych budynków, które służą mieszkańcom do dzisiaj i są ozdobą miasta.

Zasłużony budowniczy w Tarnowie. Są kolejne pomysły na jego upamiętnienie

Szczęsny Zaremba przez blisko 40 lat – od 1884 roku pełnił urząd budowniczego miejskiego, zarządzając wszelkimi sprawami budowlanymi w Tarnowie, projektując wszystkie stawiane ówcześnie przez miasto budynki, zarządzając stanem dróg i mostów, kanałów, studni i wodociągów, nadzorując cały ówczesny ruchu budowlany w Tarnowie, wreszcie jako prywatny inżynier, projektując kilkadziesiąt budowli cywilnych.

- Bardzo poważnie traktował swoją pracę, wykorzystując w pełni swoją wiedzę i umiejętności. Zaprojektowane przez niego budynki należą do jednych z ładniejszych w mieście – przekonuje Stanisław Siekierski, dokumentalista i miłośnik Tarnowa.

W uznaniu zasług Szczęsnego Zaremby zwrócił się z wnioskiem do Przewodniczącego Rady Miejskiej i do prezydenta Tarnowa o nadanie pośmiertnie wielce zasłużonemu dla rozwoju miasta, ale także mocno zaangażowanemu w sprawę odzyskania niepodległości architektowi tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa. A także o upamiętnienie jego osoby poprzez wmurowanie dedykowanej mu tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Wałowej 22, gdzie przez lata urzędował Zaremba. Doskonałym pretekstem do tego była przypadająca 12 grudnia setna rocznica jego śmierci.

- Przekazałem tę propozycję prezydentowi, ale na razie decyzji w tej sprawie nie ma. Nie wiem, czy obdarowywanie kogoś pośmiertnie honorowym tytułem ma sens. Bardziej skłaniam się do tego, aby ustanowić rok 2024 w Tarnowie Rokiem Szczęsnego Zaremby, albo nazwać jego imieniem nagrodę architektoniczną dla najlepszych renowacji czy budowli, które powstały w Tarnowie – komentuje Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej.

Bogata spuścizna Szczęsnego Zaremby

Szczęsny Zaremba, obejmując w 1884 roku stanowisko budowniczego miejskiego, złożył następującą przysięgę:

„Ja Szczęsny Zaremba zamianowany budowniczym miasta Tarnowa uchwałą Rady gminnej miejskiej Tarnowskiej w dniu 6 marca 1884 powziętą przyrzekam niniejszym, iż przestrzegać będę ustaw krajowych, dobra miasta i jego mieszkańców, dopełnię wszystkich poruszonych mi obowiązków pilnie, rzetelnie i sumiennie. Przełożonych moich uczczę i uszanuję, niemniej że się w urzędzie do którego powołany zostałem tak zachowam jak na prawego i poczciwego człowieka przystoi. Przyrzeczenie powyższe podaniem ręki Wielmożnemu Przełożonemu miasta w miejscu przysięgi złożyłem”.

Przysięgi tej dotrzymał, o czym świadczą budynki, w powstaniu których miał ogromny udział.

Historyk Stanisław Potępa wyliczył, że Szczęsny Zaremba wykonał prawie 60 projektów. Wśród nich były m. in. przebudowa Mykwy (Łaźni żydowskiej), Rzeźni miejskiej, Domu dla nieuleczalnie chorych przy ul. Starodąbrowskiej, Hotelu Krakowskiego w latach 1892/3, koszar przy ul. Mickiewicza 6 (obecnie Akademia Tarnowska), budowa szkoły przy ul. Brodzińskiego 6, budynku poczty przy ul. Mickiewicza, Sokoła (ob. teatr), tzw. Kociego Zamku przy ul. Batorego 13, ogrodzenia parku i tzw. Domku Ogrodnika w tymże parku, budynków ul. przy Krasińskiego 8, Bandrowskiego (ob. policja), Krakowskiej 6, 35, 47-49, Wałowej 13, szkół: im. T. Czackiego, im. Konarskiego, im. Kościuszki (na Strusinie), dawnego II LO na Grabówce, na Zawalu (ob. III LO), lombardu przy placu Kazimierza, Tarnowskiej Kasy Oszczędności przy ul. Kopernika, ochronki dla małych dzieci przy ul. Lwowskiej, gmachu dla Stowarzyszenia Ojczyzna przy ul. Najświętszej Maryi Panny. Podjął się też remontu tarnowskiego ratusza.

Projektował także budynki drewniane, zabudowy gospodarcze, kuźnie, zajmował się kanalizacją, stanem ulic, studni i wodociągami. Czas sprawowania jego urzędu to okres tzw. Złotej Ery Tarnowa.

Jego projekty klasyfikowano jako znajdujące się w nurcie malowniczego eklektyzmu, późnego historyzmu (neobaroku). Bryły budynków były urozmaicane: wieżyczkami, wykuszami, ozdobnymi szczytami i rzeźbą figuralną. Wyróżnia je bogata sztukateria, gzymsy nadokienne, wykrojone faliście balkony, herbowe kartusze.

Szczęsny Zaremba miał także znaczący wkład w realizację ówczesnych wielkich inwestycji: wodociągów, elektrowni, nowoczesnego gmachu dworca kolejowego czy miejskiego tramwaju.

Kilka lat temu z inicjatywy Komitetu Opieki nad Zabytkami Starego Cmentarza odnowiono grobowiec zasłużonego budowniczego Tarnowa, który znajduje się przy al. głównej. Imieniem architekta nazwana jest także niewielka uliczka na Zabłociu, w sąsiedztwie torów kolejowych, pomiędzy ulicami Zgody i Zamkową.

W Tarnowie powstanie dzielnica żydowska

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto