Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchów: będą rodzić z uśmiechem na ustach

Paweł Chwał
Tuchowski szpital jest pierwszą placówką w regionie, która wprowadziła butle z gazem rozweselającym na porodówkę
Tuchowski szpital jest pierwszą placówką w regionie, która wprowadziła butle z gazem rozweselającym na porodówkę Paweł Chwał
Ale się uśmiałam podczas porodu! W ten sposób o chwilach spędzonych na porodówce mogą opowiadać, już na serio, pacjentki tuchowskiego szpitala. Placówka - pierwsza w regionie - udostępniła rodzącym... gaz rozweselający.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

Na bloku porodowym Centrum Zdrowia Tuchów stoi już nowy nabytek szpitala. Wygląda niepozornie. To zwykła butla gazowa napełniona podtlenkiem azotu z dołączonym do niej ustnikiem, z którego ulatnia się gaz wtedy, gdy kobieta zrobi wdech.

- Podtlenek azotu, nazywany powszechnie gazem rozweselającym, to uznany, bezpieczny dla matki i płodu środek o działaniu zmniejszającym odczuwanie bólu, lęku i niepokoju. Nie tylko nie zaburza akcji porodowej, ale także działa rozkurczowo - mówi dr Tadeusz Wójcićkiewicz, szef anestezjologii w tuchowskim szpitalu. Jak dodaje, gaz nie niweluje całkowicie bólu, lecz wprowadza w stan lekkiej euforii, dzięki czemu organizm rodzącej się rozluźnia, a ona sama odczuwa ulgę podczas skurczu.

Dużym plusem tej metody - o czym zapewniają w szpitalu - jest też to, że przed podaniem gazu nie trzeba robić żadnych dodatkowych badań, jak to jest chociażby w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego.

- Pacjentka sama trzyma ustnik i wdycha gaz, gdy go potrzebuje, oczywiście pod kontrolą lekarza lub położnej - mówi Jolanta Obrzut, naczelna pielęgniarka w CZT. Wyjaśnia, że niezależnie od tego nowatorskiego sposobu uśmierzania bólu porodowego szpital zapewnia rodzącym bezpłatny dostęp do tradycyjnego znieczulenia - przewodowego.

- Miałam rodzić w Tarnowie, ale teraz zastanawiam się nad Tuchowem, gdzie zresztą sama przyszłam na świat - mówi Ewelina Piątek spod Ryglic, która spodziewa się pierwszego dziecka.

W jej przypadku sama świadomość tego, że poród wiąże się z bólem, o którym opowiadały jej znajome, wywołuje paniczny lęk przed salą porodową.- Jeśli tylko dzięki temu może mnie mniej boleć, to może faktycznie warto spróbować z tym gazem - zastanawia się.

Tylko w tym roku na zmodernizowanym oddziale ginekologiczno-położnicznym tuchowskiego szpitala przyszło na świat już ponad pół tysiąca dzieci. Centrum Zdrowia Tuchów przejęło porodówkę po tym, jak Andrzej Goryca, który przez dziesięć lat wynajmował pomieszczenia szpitala, od stycznia przeniósł się do własnej kliniki w Roztoce koło Zakliczyna.

- Stale doposażamy oddział, aby spełniał najnowsze standardy - informuje Tomasz Olszówka, prezes CZT. Do dyspozycji rodzących są m.in. bardzo dobrze wyposażony blok operacyjny oraz sala porodowa z klimatyzacją i niezbędnymi pomocami do aktywnego porodu. Pacjentki mogą tu także skorzystać z darmowego znieczulenia zewnątrzoponowego.

Serwis Wybory 2011: Zobacz kandydatów do Sejmu i Senatu z Małopolski

Chcemy taniego Paliwa! **Podpisz petycję do polityków przed wyborami**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Tarnowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

nnie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto