Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

"Jeb... Żyda" m.in. taki napis można zobaczyć na os. XXV-lecia. Wulgarne i antysemickie hasła "zdobią" mury w różnych częściach Tarnowa. Ma się to zmienić.

Wystarczy krótki spacer w rejonie przychodni lekarskiej na os. XXV-lecia w Tarnowie, by w oko wpadł symbol swastyki i hitlerowskiej formacji SS. Jest też ordynarny napis "Je... Żyda" albo namalowana sprayem szubienica z gwiazdą Dawida. Takie przejawy antysemityzmu w Tarnowie tropią teraz młodzi wolontariusze.

Wystarczył pierwszy dzień poszukiwań, by odkryli je w kilkunastu punktach miasta. Każde takie znalezisko zostało oznaczone i trafi na Tarnowską Mapę Antysemityzmu, którą wkrótce wszyscy będą mogli zobaczyć w internecie. - Niektórzy uważają, że Żydzi i Romowie to samo zło - mówi Anna Maciejowska. Uczennica V LO jest jedną z 20 wolontariuszy, którzy część wakacji poświęcają na piętnowanie oznak rasizmu.

- Na samej mapie się nie skończy - zapowiada Tomasz Malec, prezes tarnowskiej Fundacji Antyschematy 2, która za cel stawia sobie m.in. walkę z nietolerancją. Teraz młodzi ludzie szukają wstydliwych bohomazów na osiedlach.

W sierpniu ponownie ruszą w teren, tym razem uzbrojeni w farby i pędzle. Będą zamalowywać antysemickie napisy.
- Może na co dzień w mniejszym stopniu obserwujemy antysemityzm, ale on funkcjonuje w ukryciu - ocenia Malec. Jak podkreśla, na początku maja również fundacja padła ofiarą nietolerancji. Sprzed biura przy ul. Żydowskiej ktoś ukradł cenną mezuzę - metalowy pojemnik z ręcznie wykaligrafowanym fragmentem Tory. Policyjne postępowanie umorzono z powodu niewykrycia sprawców.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Tarnowianin (gość)

Jestem osobą bezstronną i nie propaguje żadnego rasizmu bądź antysemityzmu interesuje się historią i z opowieści mojej ukorzenionej w Tarnowie rodziny znam dobrze losy naszego miasta Tarnowa...
ANTYSEMITYZM ........ co to jest ?........ poparzcie na granice Izraela i Jordanii... Izraelici tłuką na potęgę przeciwników a gdy inne państwo zaingeruje i powie STOP to wtedy jest antysemityzm.
Wasze ulice a nasze kamienice i historia się powtarza...a dla mniej zafascynowanych przeszłością to dla sprostowania propagandy Dawidowej Gwiazdy z ulicy Dębowej podczas pierwszego transportu do Auschwitz nie wyjechali żydzi lecz nasi rodacy a żydów była garstka ale po co ujawniać historie... w końcu sami siebie okłamujemy i lubimy być manipulowani i kłamani patrioci za parę złotych !

Tarnowianin (gość)

Mam nadzieję, że ktoś szybko zareaguje i taka mapa w internecie nie powstanie. To jakiś obłęd. Prawdopodobnie to jakiś kibol nasmarował to nie mając na myśli Żydów, to po pierwsze. Po drugie ten jeden kibol namalował to w kilku/kilkunastu miejscach, i na mapie zaroi się od antysemityzmu. Ludzie trochę rozsądku.

hiob (gość)

To bardzo przykre, zniesławiające i krzywdzące ogłaszać na cały świat Tarnów jako miejsce antysemityzmu a bardzo prostackie - uważać bez żadnych dowodów fakt kradzieży niezabezpieczonej metalowej mezuzy za akt antysemityzmu a nie za najbardziej prawdopodobny klasyczny wandalizm albo czyn złodzieja, który zna wartość przedmiotu. Pan Janusz Kozioł z muzeum, fachowiec-judaista zachowuje zdrowy rozsądek, którego najwyraźniej brakuje zapalczywemu, łatwo rzucającemu oskarżenia szefowi Fundacji Antyschematy Panu Tomaszowi Malcowi. Z tej mąki nieuzasadnionych podejrzeń i przedwczesnych osądów nie będzie chleba prawdy i pokoju. Fundacji może kiedyś nie już nie będzie a mapa w internecie zostanie na zawsze. Czy o to chodzi ? Czy nie jest to odbieranie dobrego imienia Tarnowianom ? Fundacji życzę mniej amatorstwa więcej profesjonalizmu, odpowiedzialności no i zwykłej życzliwości dla otoczenia

Oburzony (gość)

Z tego co mi mówiła córka ucząca się w V LO, fundacja Antyschematy jest finansowana przez amerykańskich Żydów. Wychodzi na to że dla pana Malca rasistowscy Polacy są źródłem dochodu. I nie ważne czy rasizm w Polsce jest realnym czy wyimaginowanym problemem. Za walkę z rasizmem się płaci, więc walka z rasizmem się opłaca... Pan Malec sobie zorganizował bardzo przyjemne źródło dochodu. Nie musi nic zrobić, wystarczy zaciągnąć uczniów do malowania murów i czyszczenia żydowskich nagrobków, a kasa leci.. Jak się jest nauczycielem to nie jest to trudne bo wiadomo że uczniowie boją się nauczycielowi odmówić..

Obywatel (gość)

Komuniści z SLD robili podobne propagandowe akcje... Przykre jest to że kontynuują to nadal pod szyldem pseudofundacji. Tak, się nie robi panie Malec!!!

Tarnowianin (gość)

Sam pan Malec słynie z światopoglądowej schizofrenii.. Zresztą czego się spodziewać po obrzezanym Polaku i "katoliku"... Niestety niektórzy ludzie poszukując sensu w życiu odnajdują go w wyimaginowanych ideach i tak jest z panem Malcem niestety... Robi z Polaków antysemitów i rasistów tylko po to by mieć z czym walczyć, a zyskują na tym tylko ściśle związani zarówno z Malcem jak i z fundacją Antyschematy, partyjniacy z SLD, na czele z Jakubem Kwaśnym. Prawda jest taka że całe tego typu akcje i fundacje mają budować lewicowy elektorat. Jednak najbardziej przykry jest fakt że manipulacji podlega młodzież licealna. Pan Malec jest nauczycielem w V LO i pierze mózgi uczniom, realizując przy tym własne ambicje polityczne. Osobiście uważam że takie osoby powinny być zdecydowanie odcinane od młodzieży. Szkoła ma być instytucją oświaty, a nie propagandy! Nie chciałbym by moje dzieci trafiły na takiego pseudonauczyciela...

Aaa (gość)

Gratulacje dla autora tekstu ubawilam się strasznie. Ciekawa jestem czy ktoś w to uwiezy. Tyle te hasła mają wspólnego z narodowoscia żydowska co autor tekstu z dziennikarstwem.

JŻ (gość)

Brawo dla redaktora jest kretynem, to nie rasistowskie hasła, nie jesteś wtajemniczony w ruch kibicowski to nie posz bzdur.