Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów połączy szkoły. Będą w nich zwolnienia

Andrzej Skórka
Do szkoły na os. Legionów urząd przeniesie jesienią VI LO
Do szkoły na os. Legionów urząd przeniesie jesienią VI LO Andrzej Skórka
Tarnowski magistrat nie planuje likwidacji ani jednej szkoły, ale zmiany na edukacyjnej mapie miasta zajdą całkiem spore. Będą efektem planu łączenia i przenoszenia kilku placówek oświatowych. O pracę nie mogą być spokojni nauczyciele. Urzędnicy zapowiadają zwolnienia, ale nie mówią nic o ich skali.

To już przesądzone. Kolejny rok szkolny młodzież z VI LO rozpocznie w nowej siedzibie. Szkoła przeniesiona zostanie z ul. Warzywnej do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Legionów.

W tym ostatnim sporo wolnego miejsca jest już od dawna. Pomysłów na jego wykorzystanie było kilka. Na tym tle doszło nawet do ostrych napięć między szkolną społecznością i władzami miasta.

Konflikt wybuchł, gdy w szkolnym kompleksie magistrat chciał ulokować siedzibę straży miejskiej. Protestowała szkoła, rodzice, a nawet pobliska parafia. Miasto wycofało się z przenoszenia strażników na os. Legionów. Potem planowano zainstalowanie w szkole miejskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ostatecznie nie doszło do tego, choć w szkole prowadzono już nawet adaptację jednej kondygnacji.

- Przeniesienie do nas liceum jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż lokowanie tu strażników - mówi Tadeusz Ogrodnik, dyrektor ZSO nr 4.

Zmiany oznaczają jednak wygaszanie istniejącego jeszcze w Zespole XIX LO. I szkoła, i magistrat są zgodne co do tego, że ogólniak nie cieszył się specjalnym zainteresowaniem tarnowskiej młodzieży. Do szkoły nie będzie już nowego naboru.

VI LO w nowym miejscu ma nieco urozmaicić profil kształcenia. Prawdopodobnie prowadzone tam będą klasy sportowe. Specjalizacje piłki ręcznej i lekkiej atletyki mają już oddziały w gimnazjum działającym w kompleksie.
- Liczymy, że będzie to szansa na kontynuację kształcenia tych młodych ludzi - mówi Bogumiła Porębska, szefowa Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Tarnowa. - Do dyspozycji jest na miejscu duża hala sportowa, boiska, bieżnia.

Zaskakujące zmiany czekają również szkolnictwo zawodowe. Miasto powoła do życia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W jego skład wejdą Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych z Mościc, ZSLiZ z ul. Kochanowskiego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Zmiany będą mieć jedynie formalny charakter, a łączone w jedno centrum szkoły pozostaną na swoich miejscach. Magistrat twierdzi, że takie posunięcie ma otworzyć drogę do zdobycia dużych unijnych funduszy na poprawę warunków kształcenia. - Tworzenie centrów kompetencji zawodowych wpisuje się w strategię województwa małopolskiego - mówi dyr. Porębska. - Już wkrótce do podziału między 20 takich centrów w Małopolsce będzie kwota ponad dwustu milionów złotych z funduszy unijnych. Myślę, że sięgniemy po pieniądze na zakupy sprzętu dydaktycznego najwyższej klasy.

Miejscy urzędnicy nie kryją, że w tym roku dojdzie do kolejnej fali zwolnień w tarnowskiej oświacie. Przyczyny tkwią w demografii. Teraz niż ma dać się we znaki nie na poziomie szkół podstawowych czy gimnazjów, ale edukacji ponadgimnazjalnej. Ile osób może stracić pracę? Nikt na razie nie wymienia konkretnych liczb. Przed rozpoczęciem obecnego roku szkolnego redukcje objęły 106 nauczycieli, w tym jednak aż 47 z prawem do emerytury.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto