Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów: dogoterapia coraz popularniejsza

Łukasz Jaje
fot. archiwum
Coraz częściej w regionie do rehabilitacji osób niepełnosprawnych wykorzystywana jest dogoterapia. Z każdym miesiącem przybywa także dogoterapeutów. Tarnowska sekcja psa terapeutycznego działa dopiero od listopada ubiegłego roku, a już w mieście pracuje ośmioro fachowców z tej profesji. Zajęcia z niepełnosprawnymi dziećmi prowadzone są między innymi w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowie.

Dogoterapia jest jednym z elementów realizowanego przez placówkę projektu "Przekraczamy bariery zmysłów - diagnoza i terapia uczniów niepełnosprawnych przygotowaniem do aktywnego życia społecznego". W zajęciach uczestniczy grupa piętnastu niepełnosprawnych uczniów z klas I-VI. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają 45 minut. W głównej mierze to właśnie dzięki sesjom z psami dzieciaki wzmacniają poczucie własnej wartości, pewności oraz wiary w siebie oraz uświadamiają sobie własne uczucia i uczą się przeżywania emocji.

- Dzieci mają nie tylko zajęcia ruchowe z czworonogami, ale i śpiewają piosenki, które poruszają psią tematykę, czy też czytają bajki zwierzęciu. Pies jest na przykład wytrenowany w taki sposób, że podnosi głowę, ilekroć pada wyuczone słowo. Dziecko widząc, że pies reaguje na czytanie bajki, jest bardziej zmotywowane do działania - mówi Katarzyna Chrobak, prezes Stowarzyszenia "To, co wspólne" oraz instruktorka w szkole "W psim świecie".

Czytaj także: Tarnów: autobus bez kierowcy wjechał przed kościół podczas procesji

W Tarnowie pierwszy pies terapeutyczny rozpoczął pracę w 2004 roku.Była nim Rajka, rasy pointer. Suczka, która dziś jest już na zasłużonej emeryturze, pracowała w pracowni relaksacyjno - terapeutycznej Pałacu Młodzieży w Tarnowie i Stowarzyszeniu "Ich Lepsze Jutro". Szkoła "W psim świecie" szuka osób z psami, które chcą pracować z niepełnosprawnymi. Kurs dogoterapii kosztuje 500 zł i jest podzielony na dwie części: teoretyczną oraz praktyczną (obie trwają po 10 godzin).

- Zawód dogoterapeuty mogą wykonywać tylko osoby, które mają doświadczenie związane z rehabilitacją, czyli na przykład terapeuci, lekarze lub absolwenci uczelni medycznych - tłumaczy Katarzyna Chrobak.
Równie istotnym czynnikiem, co wykwalifikowany terapeuta, jest dobrze wytrenowany pies.

- Najlepiej jest prowadzić terapię z własnym psem, z którym ma się do czynienia każdego dnia. Zwierzak powinien pochodzić z odpowiedniej hodowli, a trening należy rozpocząć właściwie już od pierwszych jego dni. Trzeba go przyzwyczajać do hałasu i jak największego grona ludzi - opisuje instruktorka. Nie każdy pies nadaje się do terapii. Katarzyna Chrobak szczególnie poleca retrievery oraz psy myśliwskie. - Z własnego doświadczenia nie polecam natomiast owczarków. Zdecydowanie odpadają psy gończe - kończy Katarzyna Chrobak.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zamów newsletter!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł benzynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto