Andrzej Szpunar prezentuje ocalałe fragmenty pomnika Pamięci Romów Andrzej Szpunar prezentuje ocalałe fragmenty pomnika Pamięci Romów

Andrzej Szpunar prezentuje ocalałe fragmenty pomnika Pamięci Romów. Muzeum będzie teraz zabiegać o jego odrestaurowanie (© Paulina Marcinek)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Sprawcy dewastacji pomnika rozstrzelanych Romów w Borzęcinie wciąż niewykryci. Znane osobistości proszą prezydenta RP o pomoc

Powalonym na ziemię, uszkodzonym ciosami siekiery pomnikiem Pamięci Zagłady Romów w Borzęcinie Dolnym zaopiekowało się Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Drewniana rzeźba i jej pozostałości zostały kilka dni temu przekazane do laboratorium kryminalistycznego policji w Krakowie. Ale wszystko wskazuje na to, że po odrestaurowaniu wróci na swoje miejsce.

- Trwają badania, które mają na celu ustalenie sprawców wandalizmu. Zakładamy kilka wersji. Jedną z nich jest chuligański wybryk. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak działanie zorganizowanej grupy, pałającej nienawiścią do Romów - mówi podinsp. Bogusław Chmielarz, naczelnik Wydziału Dochodze-niowo-Śledczego w Komendzie Powiatowej Policji w Brzesku.

Pod koniec kwietnia nieznani sprawcy wyrwali drewniany pomnik z betonowej podstawy i przewrócili na ziemię. Dewastacja monumentu wzbudziła wielkie oburzenie i odbiła się echem w całym kraju.

Tarnowskie muzeum ma w planach rekonstrukcję pomnika. Pomagać w odbudowie ma też jego projektantka - romska artystka Małgorzata Mirga. - Nie będziemy robić nic nowego. Chcemy uratować i odnowić ten obiekt w taki sposób, żeby pozostał na nim ślad po dewastacji. Przez to będziemy pamiętać o tym, co sie wydarzyło - zaznacza Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Mamy nadzieję, że uda się ustalić sprawców, którzy odpowiedzą również finansowo za poniesione straty.

Nie wiadomo na razie, skąd pochodzić będą fundusze na rekonstrukcję monumentu. Z pomocą chcą pospieszyć artyści, ludzie nauki, przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń, których ponad 150 podpisało się pod listem otwartym w sprawie pomnika do prezydenta Andrzeja Dudy. Domagają się reakcji głowy państwa na „zbezczeszczenie świadectwa pamięci o zagładzie społeczności romskiej w Polsce”. Żądają, aby prezydent RP zwrócił uwagę na postępowanie śledcze oraz poparł inicjatywę odbudowy monumentu. - Nie mogliśmy przejść obojętnie wobec tej sprawy. Mam nadzieję, że prezydent potępi wandali i udzieli wsparcia naszej inicjatywie. Nie wyobrażam sobie, że będzie inaczej - mówi Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!