(© Paweł Chwał)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze pół roku temu na działce obok posiadłości Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rosła trawa. Dziś jest to plac budowy największej inwestycji kulturalnej w Małopolsce - Europejskiego Centrum Muzyki. Dwa potężne, kilkudziesięciometrowe żurawie widać z daleka. Gmach Centrum również prezentuje się imponująco. - Był czas, gdy wątpiłem, że cokolwiek tu powstanie - mówi Piotr Pawlikowski, sołtys Lusławic. - Teraz możemy się tylko cieszyć , że to akurat w naszej miejscowości mistrz Penderecki postanowił wybudować swoją akademię.

Zobacz także: Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach ma już fundamenty [ZDJĘCIA]


- Prace trzeba było na pewien czas wstrzymać w związku z ponad 20-stopniowymi mrozami na przełomie stycznia i lutego, ale teraz wszystko idzie już zgodnie z planem - mówi Adam Balas, dyrektor Centrum.

Budynek ma być gotowy już w listopadzie, aby można było rozliczyć się z dofinansowania unijnego do końca roku. Od stycznia mają ruszyć w Lusławicach pierwsze warsztaty w ramach ECM.

W I kwartale 2013 r. planowany jest też uroczysty koncert inaugurujący działalność Centrum z udziałem wybitnych sław muzyki poważnej oraz adeptów sztuki wykonawczej i kompozycji. Koncerty odbywać się będą cyklicznie, a miejsca na liczącej 750 foteli sali koncertowej starczy dla wszystkich melomanów.
Oprócz niej w ECM będą też sale kameralne - do prowadzenia ćwiczeń i warsztatów, pracownie instrumentalne, biblioteka oraz pokoje gościnne.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

stajan (gość)

Jestem pod OLBRZYMIM wrażeniem co do budowy ECM w Lusławicach.Na taki pomysł mógł się zdobyć tylko GENIUSZ MUZYCZNY I WIELKI POLAK PAN KRZYSZTOF PENDERECKI.Jestem dumny że mamy takich muzyków o ŚWIATOWEJ SŁAWIE.Dziękuję ,że PAN PENDERECKI buduje WIELKI pomnik KULTURY POLSKIEJ na skalę ŚWIATOWĄ.