Żużel: forma młodych "Jaskółek" pozostawia wiele do życzenia

Roman Kieroński
Kiełbasa to za mało, aby w lidze juniorów walczyć o sukcesy
Kiełbasa to za mało, aby w lidze juniorów walczyć o sukcesy Roman Kieroński
Ostatnio młode tarnowskie "Jaskółki" nie próżnują: najpierw start w turniejach młodzieżowych, a następnie półfinał Drużynowych Mistrzostw Świata. Ponadto żużlowcy odnotowali start w piątym turnieju ligi juniorów, który odbył się na torze tarnowskiego Stadionu Miejskiego. Zwycięstwo odnieśli zawodnicy Stali Gorzów.

Zespół startujący w składzie: Paweł Zmarzlik (8 pkt), Bartosz Zmarzlik (10 pkt), Łukasz Cyran (8 pkt) i Paweł Parys (2 pkt) zdobył w sumie 28 punktów. Na kolejnych miejscach uplasowały się ekipy Unibaksu Toruń - 21 pkt (Emil Pulczyński 11, Bartosz Pietrykowski 4, Mateusz Lampkowski 6) i Falubazu Zielona Góra - 19 pkt (Patryk Dudek 8, Łukasz Sówka 8, Adam Strzelec 3).

Atutu własnego toru nie wykorzystali zawodnicy Tauronu Azotów Tarnów. Z dorobkiem 18 punktów zajęli czwartą lokatę. To miejsce mogło być nieco lepsze, gdyby nie defekt, jaki już w pierwszym starcie przytrafił się liderowi "Jaskółek" Szymonowi Kiełbasie. Tarnowianin zdobył mimo to najwięcej 8 punktów (d, 3,3,2). Jakub Jamróg zakończył turniej z siedmioma punktami (1,3,1,2), a Łukasz Lesiak po trzech wyścigach, w których przyjeżdżał na ostatniej pozycji, zwyciężył w ostatnim biegu przed Szymonem Kiełbasą, Patrykiem Kociembą i Michałem Rowińskim (z Betardu Wrocław).

W tarnowskim turnieju zadebiutował w oficjalnych zawodach Piotr Pawlicki junior. Reprezentant Unii Leszno, brat odnoszącego już sukcesy Przemka, żużlową licencję otrzymał zaledwie dzień przed zawodami. W trzech startach zdobył pięć punktów, wygrał jeden bieg i pokazał że "papiery na jazdę" bez wątpienia ma.

Żużlowcy Stali, podopieczni trenera Czesława Czernickiego, poszli za ciosem i zwyciężyli w kolejnym turnieju rozegranym tym razem na torze częstochowskiego Włókniarza. W tych zawodach zgromadzili 25 punktów i wyprzedzili rywali z Falubazu Zielona Góra - 23 pkt oraz pauzujących w Tarnowie reprezentantów Polonii Bydgoszcz - 21 pkt.

Zawodnicy Tauronu Azotów zdobyli pod Jasną Górą zaledwie 14 punktów (Szymon Kiełbasa 10 - 2,2,3,3), Jakub Jamróg 3 (0,1,1,1) i Łukasz Lesiak 1 (0,1,0,0). Pozwoliło im to na zajęcie szóstego miejsca. Tarnowianie wyprzedzili tylko drużynę WTS Betardu Wrocław. Punkty dla " Jaskółek" zdobywał więc praktycznie Szymon Kiełbasa (przegrał dwa biegi z Cyranem ze Stali i Sówką z Falubazu). Kiełbasa w przyszłym sezonie będzie jednak seniorem, a jego koledzy niestety nie potrafią jeszcze wygrywać ze swoimi rówieśnikami. Aby odnosić sukcesy czeka ich więc jeszcze sporo pracy.

Po raz kolejny swój talent potwierdził Piotr Pawlicki. Trzy swoje wyścigi zakończył zwycięsko. Trener Roman Jankowski już wkrótce z tego zawodnika będzie miał chyba ogromną pociechę. To jednak nie wszystko. Tarnowscy zawodnicy startowali również w półfinale DMŚ.

W imprezie, która odbyła się w Gorzowie Wielkopolskim, brał udział zawodnik Tauron Azoty Tarnów Bjarne Pedersen. Zdobył 11 punktów i był najlepszym jeźdźcem swojej drużyny. Jego dobra forma z pewnością napawa optymizmem przed niedzielnym spotkaniem wyjazdowym z Falubazem Zielona Góra. To ostatni pojedynek sezonu zasadniczego. Tarnowski klub już powoli przygotowuje się do Indywidualnych Mistrzostw Europy.

Zawody odbędą się 4 września i będą sporym wydarzeniem. Poszukiwane są chętne osoby, które mogłyby przy tym wydarzeniu pomóc w charakterze wolontariusza. Zainteresowani mogą kontaktować się z klubem.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0