Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienili kłopotliwą nazwę przysiółka na Podhalu. Bawiła turystów, mieszkańcy mieli jej dość

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
1 stycznia 2023 na mapie administracyjnej Polski nastąpiło kilka znaczących zmian. W Małopolsce status miasta otrzymały Czarny Dunajec i Książ Wielki, ale to nie jedyne zmiany, jakie zaszły w regionie. W tym roku wieś Suche, położona w powiecie tatrzańskim, pozbyła się kłopotliwej nazwy przysiółka - Cipki.

Cipki leżą na początku Suchego, tuż za mostem na Białym Dunajcu, na wysokości 769 m n.p.m., przy ujściu Porońca i Suchego Potoku do Białego Dunajca. Choć nie było tam żadnych tabliczek informujących o nazwie osiedla/przysiółka, miejscowi dobrze wiedzieli, że to Cipki.

- Pyta pan o nazwę naszego osiedla - mówiła jedna z mieszkanek kilka lat temu naszemu reporterowi. - Cipki, no to tutaj są. To dla nas normalne. Przyzwyczailiśmy się do tego - śmieje się kobieta. Dodaje, że na szczęście nie mają adresu np. Suche-Cipki 6, ale Suche 6. Przyznaje jednak, że przyjezdni śmieją się z nazwy - Ponoć w urzędzie gminy w Poroninie na mapie jest zapisana nazwa przysiółka. Widzą więc i się uśmiechają.

Po tym, jak Cipki pojawiły się na Mapach Google, w to miejsce zaczęli zjeżdżać się dowcipkujący turyści, co sprawiło, że mieszkańcy przysiółka zaczęli mieć dość żartownisiów. Postanowili więc zawalczyć o likwidację tej nazwy i - przede wszystkim - o usunięcie jej z map. Nazwa co prawda nadal na nich widnieje, jednak to zapewne tylko kwestia czasu:

Zmienili kłopotliwą nazwę przysiółka na Podhalu. Bawiła turystów, mieszkańcy mieli jej dość

Już raz w 2009 roku w miejscowym urzędzie gminy pojawił się pomysł, by zmienić administracyjną nazwę przysiółka. Wieś walczyła wówczas o to razem z wielkopolskim Białym Kałem. Ostatecznie jednak zmienić nazwę udało się tylko tym drugim. W Suchem Cipki pozostały, bo miejscowa rada gminy stwierdziła, że ma ważniejsze wydatki niż administracyjne zmiany nazw. Nazwę udało się zlikwidować dopiero 1 stycznia 2023 roku.

Wyjaśnienie nazwy jest dwojakie. Pierwsze opiera się na założeniu, że nazwa przysiółka pochodzi od pierwszych osadników. W XVII wieku przyjechali z Węgier. Pisali się Cipka, a że mieli 16 dzieci, to całe osiedle nosiło te nazwiska. I tak zostało. Drugie, że nazwa przysiółka czerpie z cipkarstwa, czyli dawnej formy koronkarstwa praktykowanej na Podhalu.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmienili kłopotliwą nazwę przysiółka na Podhalu. Bawiła turystów, mieszkańcy mieli jej dość - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto