Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima Stulecia w Polsce - 1979 rok. Śniegu po pas, a nawet więcej! Do odśnieżania używano... czołgów

red.
Zima stulecia to czas przełomu roku 1978 i 1979 roku. Wtedy to za sprawą rzadko spotykanego układu wyżów i niżów, do naszego kraju zaczęły napływać lodowate masy powietrza. Atak tej zimy charakteryzował się dużymi różnicami temperatur i tak np. 31 grudnia w Białej Podlaskiej jest -20.8°C a w Międzybrodziu Bialskim temperatura wynosi  8.7°C. Ulice i chodniki były zasypane całkowicie. TAK TO WYGLĄDAŁO! 

Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Zima stulecia to czas przełomu roku 1978 i 1979 roku. Wtedy to za sprawą rzadko spotykanego układu wyżów i niżów, do naszego kraju zaczęły napływać lodowate masy powietrza. Atak tej zimy charakteryzował się dużymi różnicami temperatur i tak np. 31 grudnia w Białej Podlaskiej jest -20.8°C a w Międzybrodziu Bialskim temperatura wynosi 8.7°C. Ulice i chodniki były zasypane całkowicie. TAK TO WYGLĄDAŁO! Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zima stulecia to czas przełomu roku 1978 i 1979 roku. Wtedy to za sprawą rzadko spotykanego układu wyżów i niżów, do naszego kraju zaczęły napływać lodowate masy powietrza. Atak tej zimy charakteryzował się dużymi różnicami temperatur i tak np. 31 grudnia w Białej Podlaskiej było -20.8 stopni Celsjusza, a w Międzybrodziu Bialskim temperatura wynosiła +8.7. Ulice i chodniki były zasypane całkowicie. Wyglądało to niesamowicie.

Zima stulecia w Polsce - 1979 rok

Śnieg zaczął padać w sylwestrową noc. I nie chciał przestać. Padał przez tygodni, a w Polsce nastała tzw. zima stulecia. Jedynie u dzieci wywoływała uśmiech. Poza tym spowodowała całkowity paraliż, dla autobusów trzeba było kopać w śniegu tunele. Mieszkańcy w czynie społecznym odśnieżali ulice. Niektórym zostały wspomnienia, pozostałym zdjęcia. To naprawdę warto zobaczyć.

Zima stulecia - fragment z Wikipedii:

"Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Z dniem 1 stycznia wojewoda gdański wprowadził na terenie województwa stan klęski żywiołowej. W kolejnych dniach wskutek zakłóceń w transporcie zaczęło brakować surowców energetycznych. Zamarznięte zwrotnice kolejowe i popękane w wyniku mrozów szyny spowodowały, że transporty węgla do elektrociepłowni docierały wyjątkowo rzadko, a rozmrażanie tych, które udało się dowieźć, było bardzo utrudnione. Do odśnieżania torów i dróg skierowano wojsko wyposażone w ciężki sprzęt (m.in. czołgi, które gąsienicami zrywały z dróg grubą warstwę zmrożonego i zbitego śniegu). W większości miast komunikacja miejska nie funkcjonowała lub działała w bardzo ograniczonym stopniu. Transport międzymiastowy również funkcjonował bardzo źle. Autobusy w niektórych okolicach jeździły w „tunelach” wykopanych w śniegu".

Świąteczny poradnik paczkowy. Jak zamawiać prezenty online:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zima Stulecia w Polsce - 1979 rok. Śniegu po pas, a nawet więcej! Do odśnieżania używano... czołgów - Kraków Nasze Miasto

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto