Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żegiestów to uzdrowisko widmo. Jedna z najpiękniejszych miejscowości Sądecczyzny wciąż straszy pustkami 31.10.2022

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Żegiestów jest piękny o każdej porze roku, szczególnie malowniczo wygląda jesienią
Żegiestów jest piękny o każdej porze roku, szczególnie malowniczo wygląda jesienią Tatiana Biela
Żegiestów (gm. Muszyna) to jedna z najpiękniejszych miejscowości na Sądecczyźnie. Niegdyś tętnice życiem uzdrowisko od lat straszy niedokończonymi inwestycjami i niszczejącymi budynkami, które miały niegdyś przyciągnąć turystów. Rodzina Cechinich zainwestowała ogromne środki w przywrócenie Żegiestowowi świetności, niestety, jak na razie, z szeroko zakrojonych planów nic nie wyszło. W czerwcu oddano do użytku pijalnię wody mineralnej "Anna", wciąż remontowany jest Dom Zdrojowy, ale poza tym większej aktywności nie widać. Warto jednak wybrać się do Żegiestowa szczególnie jesienią, kiedy dolina Popradu urzeka bajkowymi kolorami. Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po widmowym uzdrowisku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Położony nad Popradem Żegiestów ma bogatą, kilkusetletnią historię. Wieś należąca do tzw. klucza muszyńskiego została lokowana w 1575 roku przez biskupa Franciszka Krasińskiego. Miejscowość założono na miejscu wykarczowanych lasów, zaś zamieszkiwali ją głównie Wołosi i Rusini (później Łemkowie).

W połowie XIX wieku Żegiestów stał się uzdrowiskiem, które stopniowo zaczęło zyskiwać na popularności. Szczególny rozwój przypadł na lat międzywojenne, wtedy m.in. powstał Dom Zdrojowy i sanatorium Wiktor. Po wojnie uzdrowisko zostało upaństwowione, a piękną nadpopradzką miejscowość odwiedzali goście z całej Polski. W 1996 roku, przed wejściem w skład Spółki Krynica-Żegiestów, było tu 1300 miejsc noclegowych.

W 2011 roku oddano do użytku po modernizacji sanatorium "Wiktor", zaś w 2022 roku pijalnię wody mineralnej "Anna". Pozostała część uzdrowiska wciąż świeci pustkami.
i pustkami.

Jedną z największych atrakcji Żegiestowa jest Łopata Polska z przełomem Popradu. Wzdłuż brzegu w roku 1996 Stowarzyszenie Greenworks urządziło Ścieżkę Przyrodniczą Łopata Polska, która została odnowiona przez Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu w 2020 roku. Wyznaczono sześć stref wypoczynkowych, które są usytuowane w najciekawszych miejscach widokowych. Na trasie znajdują się ławki oraz urządzenia do ćwiczeń. W całym uzdrowisku wyznaczono zresztą szereg ścieżek i tras spacerowych, są także trzy szlaki górskie.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto