Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawada. Wieża przekaźnikowa na Górze św. Marcina w przebudowie. Czy to wstęp do rozwoju sieci 5G w regionie?

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Maszt na Górze św. Marcina ma blisko 100 metrów wysokości. W ostatnich dniach prowadzone były przy nim zakrojone prace z wykorzystaniem dużego dźwigu
Maszt na Górze św. Marcina ma blisko 100 metrów wysokości. W ostatnich dniach prowadzone były przy nim zakrojone prace z wykorzystaniem dużego dźwigu Paweł Chwał
Obok masztu radiowo-telewizyjnego na Górze św. Marcina w Tarnowie, przez kilka dni pracował potężny dźwig. Zdemontowana i osadzona na nowo została między innymi iglica wieńcząca metalową konstrukcję nadajnika, która góruje nad miastem i całą okolicą. Jak udało nam się ustalić, prace związane są z planowanymi zmianami w nadawaniu telewizji naziemnej, a po części również z rozwojem sieci 5G.

FLESZ - Ponad 5 mln Polaków będzie pracować zdalnie

Prace przy wieży przekaźnikowej w Zawadzie zaniepokoiły niektórych podtarnowskiej Zawady

- Ludzie mają obawy o swoje zdrowie. Boją się promieniowania i kolejnych anten nadawczych – przyznaje Zbigniew Partyński, sołtys Zawady.

Tych jednak jest na maszcie zamontowanych już tyle, że – jak zauważa sołtys – gdyby faktycznie były szkodliwe dla zdrowia, to ludzie powinni masowo chorować, a nic takiego nie ma miejsca. - Liczba zachorowań czy zgonów w naszej wiosce nie odbiega od tego, ile odnotowanych jest ich w sąsiednich miejscowościach – twierdzi sołtys.

Duże zmiany w telewizji naziemnej. Będzie więcej kanałów, do tego w lepszej jakości

W firmie Emitel, do której należy wieża na Górze św. Marcina tłumaczą, że prace przy nadajniku związane są z wymianą głównego systemu antenowego na potrzeby emisji telewizji naziemnej. Ich skutkiem będzie przeniesienie multipleksów z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 - 694 MHz.

- Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych, a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC – tłumaczy Agnieszka Sobucka, mnedżer ds. Komunikacji i PR w firmie Emitel.
 
Zmiana standardu nadawania, która w przypadku naszego regionu nastąpić ma w III kwartale przyszłego roku przynieść ma szereg korzyści dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej, w tym znajdujących się w zasięgu nadajnika na Górze św. Marcina.

- W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem, DVB-T2/HEVC pozwala bardziej optymalnie wykorzystać dostępne pasmo. Dzięki temu wszystkie programy telewizyjne będą mogły być emitowane w standardzie HD. Pojawi się więc możliwość uruchomienia nowych programów – dodaje Agnieszka Sobucka.

Z Góry św. Marcina popłynie sygnał 5G?

Na pytanie, czy prace mają związek z rozbudową sieci 5G, rzecznik odpisała wymijająco, że jest to domena operatorów sieci komórkowej, a nie reprezentowanej przez nią firmy.

Z filmu instruktażowego, który przygotowała firma Emitel wynika jednak, że pasmo 700 MHz – decyzją Komisji Europejskiej – musi zostać zwolnione właśnie na potrzeby budowy sieci 5G. Jak do tej pory nadajniki na Górze św. Marcina nie wysyłały takiego sygnału.

Konstrucja obwieszona antenami i nadajnikami

Maszt radiowo-telewizyjny na Górze św. Marcina ma blisko 100 metrów wysokości. Znajduje się na nim ok. 70 szt. różnych systemów antenowych do emisji sygnałów radiowych, telewizyjnych, komórkowych oraz anteny takich służb jak: Policja, Straż,  Pogotowie Ratunkowe, jest też sporo anten linii radiowych za pomocą których świadczone są usługi przesyłu danych dla klientów z Tarnowa i okolic.

Programy radiowe i telewizyjne ze stacji na Górze św. Marcina docierają w okolice Krakowa, Nowego Sącza, Buska Zdroju, Mielca i Dębicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto