Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Tarnowie znów może być naszą dumą. Zagłosuj!

Tomasz Nowak
Przez wieki symbol i duma Tarnowa, jeden z najpiękniejszych zamków Rzeczpospolitej. Dziś jest ruiną. Teraz możemy przywrócić jego świetność dzięki wirtualnej rekonstrukcji.

Zamek na górze św. Marcina przez wieki był symbolem Tarnowa. W XVIII stuleciu został opuszczony i popadł w ruinę. Dziś z jego świetności nie zostało już nic. Jest ruiną. Wspomnieniem dawnej potęgi. Wyrzutem sumienia dla Tarnowa. Możemy to zmienić. Wystarczy, że solidarnie zagłosujemy na zadanie „Wirtualna rekonstrukcja Zamku na górze św. Marcina w Tarnowie”, które zostało zgłoszone w budżecie obywatelskim Małopolski.
Technologia wirtualnej rzeczywistości w połączeniu z fachową wiedzą historyków pozwoli bowiem na wykonanie wiernej rekonstrukcji zamku w postaci cyfrowej, wielowymiarowej animacji. Każdy tarnowianin i każdy Polak będzie mógł dokładnie zobaczyć, jak wyglądał zamek, przespacerować się po jego murach i komnatach. To pionierskie przedsięwzięcie. Ale jak najbardziej możliwe. Umożliwi przywrócenie zamku do życia. Dlatego zachęcamy do głosowania na nie. Tarnów jak żadne inne miasto zasługuje na odzyskanie swojego klejnotu.

Z oddaniem głosu warto się pospieszyć. Głosowanie trwa tylko do piątku, 13 października!

Zamek tarnowski przez wieki był rezydencją właścicieli Tarnowa. Był jednym z największych zamków możnowładczych w Polsce. Gościli w nim m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Bona Sforza i Zygmunt Stary. W XVI wieku hetman Jan Tarnowski przebudował go w duchu renesansu, czyniąc jednym z najwspanialszych zamków monarchii. Na początku XVIII wieku został ostatecznie opuszczony. Książę Janusz Aleksander Sanguszko zezwolił tarnowskim bernardynkom na pozyskiwanie z ruin materiału na budowę kościoła, co spowodowało jego szybką degradację.

W 2007 roku powstało Stowarzyszenie „Zamek Tarnowski”, dążące do rewitalizacji ruin. Prace nie są jednak prowadzone ze względu na spór między spadkobiercami rodziny Sanguszków a miastem Tarnów dotyczący własności terenu, na którym stoją pozostałości zamku.

Możliwe jest jednak cyfrowe zrekonstruowanie zamku i zaprezentowanie tego niezwykłego dobra kultury materialnej wszystkim Polakom. Technologia wirtualnej rzeczywistości w połączeniu z fachową wiedzą historyków umożliwią wykonanie możliwie wiernej rekonstrukcji zamku w postaci cyfrowej animacji. Po prostu: dzięki aplikacji VR (wirtualnej rzeczywistości) znów będzie można zobaczyć, jak wyglądał tarnowski zamek w XVI wieku, w czasach świetności. Z aplikacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Tarnowa, będzie ona też promowała nasze miasto w całym kraju. Żadne inne polskie miasto nie zdobyło się na takie przedsięwzięcie. Możemy być pierwsi.

Co trzeba zrobić, aby stało się to realne? Wystarczy zagłosować w drugiej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski. Numer naszego zadania to TAR27. Głosować może każdy mieszkaniec Tarnowa (nie musi być zameldowany w mieście), a także powiatów: tarnowskiego, bocheńskiego, brzeskiego i dąbrowskiego, który skończył 16 lat. Oddać można tylko jeden głos, na trzy sposoby:
- drogą internetową: KLIKNIJ i zagłosuj,
- przez wrzucenie karty do głosowania do urny (w Krakowie przy ul. Basztowej 22, Racławickiej 56, Wielickiej 74 oraz na os. Teatralnym 4a, a także w siedzibie "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej" przy al. Pokoju 3)
- lub drogą pocztową (kartę wysyłamy na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; dopisek Budżet Obywatelski).

Odbudujmy dumę Tarnowa. Zasługujemy na to.

Pobierz kartę do głosowania:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto