Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakliczyn. Przy ZSP odsłonięto popiersie Józefa Piłsudskiego. Rzeźbę zaprojektował legionista, który walczył pod Łowczówkiem [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Uroczystość odsłonięcia popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego przed ZSP w Zakliczynie
Uroczystość odsłonięcia popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego przed ZSP w Zakliczynie Michał Papuga
Przed Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie uroczyście odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. To kopia rzeźby według projektu legionisty, który walczył pod Łowczówkiem, a w Zakliczynie był opatrywany. Do rzeźby osobiście pozował mu marszałek Piłsudski.

Pamięć o marszałku Piłsudskim żywa w Zakliczynie

Wtorkowa (21 grudnia) uroczystość nawiązuje do innych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Zakliczynie, a po części wiązały się z postacią Józefa Piłsudskiego. Już w 1919 r.  w ścianę zewnętrzną budynku będącego wówczas siedzibą szkoły, w zakliczyńskim Rynku, wmurowano tablicę „W rocznice odzyskania niepodległości”. W 1936 r., społeczność zakliczyńska dokonał wmurowania kolejnej tablicy: „W rocznicę śmierci Marszałka Piłsudskiego – wskrzesiciela Polski”. Obie – przetrwały czasy komunistyczne, dzięki temu, że robotnicy, którzy je zamurowywali osłonili je najpierw sianem, a dopiero następnie nałożyli tynk.

Józef Piłsudski – od 1991 roku – jest również patronem szkoły średniej w Zakliczynie, obecnie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. - Postać marszałka znajduje się w szkolnej Galerii Wielkich Polaków, oraz jest umieszczona na szkolnym sztandarze. Co roku, przy okazji 11 Listopada obchodzimy również święto szkoły. Poświęcamy wiele czasu na podtrzymywanie tradycji narodowej, popularyzowanie historii oraz rozbudzanie szacunku dla przeszłości – wyjaśnia Krzysztof Małek, dyrektor ZSP w Zakliczynie.

Autor projektu popiersia Piłsudskiego walczył nad Dunajcem

Pomysł, aby upamiętnić marszałka umieszczeniem popiersia na cokole ustawionym przed szkołą zrodził się już jakiś czas temu. Udało się go zrealizować dzięki Fundacji PGE, która przekazała darowiznę w kwocie 32 tys zł., na zakup rzeźby z brązu, wykonanej przez Marcina Roszczyka. To kopia dzieła, którego autorem jest Antoni Miszewski, legionista walczący pod Łowczówkiem, gdzie został ranny i następnie był opatrywany właśnie w Zakliczynie. Do powstałej w 1927 r. rzeźby zapozował mu osobiście Józef Piłsudski, co było niezwykle rzadkim przypadkiem.

W uroczystości odsłonięcia popiersia uczestniczyli m.in. posłowie, władze powiatu i gminy, przedstawiciele kuratorium oświaty i Europejskiego Centrum Muzyki, duchowni, nauczyciele, rodzice i uczniowie ZSP. Był obecny również Marcin Roszczyk - wykonawca kopii popiersia. Przekonywał, że postać Antoniego Miszewskiego, legionisty i oficera wywiadu, ale także architekta i artysty rzeźbiarza warta jest zainteresowania i rozpropagowania.

– To ciekawa postać z piękną biografią. W 1914 roku opuścił Francję i przez Wiedeń wrócił do Polski, by walczyć w legionach. Następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Na cokole znajduje się informacja o nim. Można powiedzieć, że powrócił do Zakliczyna po 107 latach – stwierdził.

FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto