Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyścig do budowy spalarni w Tarnowie. MPEC z dofinansowaniem NFOŚ, ale bez decyzji środowiskowej. Azoty łączą siły z gminami

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
MPEC planuje budowę spalarni przy ul. Spokojnej obok elektrociepłowni "Piaskówka"
MPEC planuje budowę spalarni przy ul. Spokojnej obok elektrociepłowni "Piaskówka" Andrzej Skórka
MPEC w Tarnowie otrzymał dotację na budowę instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych, czyli drugiej w Małopolsce, po Krakowie, spalarni śmieci. Tymczasem niedawno o zamiarze budowy innej spalarni w porozumieniu z gminami powiatu tarnowskiego, poinformowała Grupa Azoty. Kto będzie pierwszy?

W czwartek (23 marca) ma zostać podpisana umowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Tarnowie w sprawie finansowania budowy spalarni odpadów.

Instalacja ma powstać przy ul. Spokojnej, obok elektrociepłowni "Piaskówka". Na początku roku prezes MPEC w rozmowie z "Gazetą Krakowską" liczył, że dotacja wyniesie około 75 milionów złotych. Dodatkowo spółka zamierzała pozyskać z NFOŚ 175 mln zł w formie preferencyjnej pożyczki.

Czy takie kwoty ostatecznie trafią do tarnowskiej spółki? Tego ani w MPEC, ani w NFOŚ wczoraj (21 marca) zdradzać nam nie chciano, odsyłając po szczegóły na konferencję prasową po podpisaniu umowy.

MPEC z dofinansowaniem na spalarnię, ale bez decyzji środowiskowej

Chociaż MPEC otrzyma dofinansowanie do budowy spalarni, to do jej realizacji jeszcze długa droga. Tym bardziej że niedawno została uchylona decyzja środowiskowa wydana dla instalacji. To efekt protestów ekologów, którzy zaskarżyli kluczowy dla budowy spalarni dokument.

Procedurę wydania dokumentu niezbędnego do rozpoczęcia inwestycji dopiero niedawno rozpoczęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

- Czekamy jeszcze na dokumentację z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Później będziemy zwracać się do inwestora o uzupełnienie raportu zgodnie ze wskazaniami sądu. Całe postępowanie potrwa na pewno kilka miesięcy - mówi Ada Słodkowska-Łabuzek rzeczniczka prasowa RDOŚ w Krakowie.

Planowana spalarnia miałaby przetwarzać termicznie 40 tys. ton odpadów rocznie, a uzyskane ciepło trafiałoby do tarnowskich osiedli mieszkaniowych.

Powstanie spalarnia na Azotach w Tarnowie?

Plany budowy spalarni ma także Grupa Azoty. Niedawno władze spółki zorganizowały spotkanie z wójtami i burmistrzami gmin powiatu tarnowskiego. Azoty chcą bowiem wspólnie z samorządami wybudować instalację, w której spalane byłyby odpady odbierane z podtarnowskich gmin.

- Zakład termicznej obróbki odpadów zbudowany będzie w najnowocześniejszej technologii - zupełnie bezemisyjny i bezodpadowy - co oznacza zero uciążliwości dla mieszkańców, a przy coraz większej ilości śmieci, jest to dla naszego regionu inwestycja niezbędna - podkreśla Anna Pieczarka, posłanka PiS, zaangażowana w projekt spalarni na Azotach.

Sama Grupa Azoty wciąż nie przedstawia szczegółów całego przedsięwzięcia.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto