Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojnicz. Reanimacja zabytkowego pałacu Dąmbskich. Rozpoczęły się prace, które mają uratować okazały budynek przed całkowitą ruiną

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Rozpoczęły się wyczekiwane prace przy pałacu Dąmbskich w Wojniczu. W pierwszym etapie budynek zyska m.in. nową elewację i dach
Rozpoczęły się wyczekiwane prace przy pałacu Dąmbskich w Wojniczu. W pierwszym etapie budynek zyska m.in. nową elewację i dach UM w Wojniczu
Pałac Dąmbskich w Wojniczu – kiedyś chluba i wizytówka miasta, a od wielu lat rudera i obiekt wstydu, na którą długo nie było pomysłu i pieniędzy na jej odbudowę wreszcie przejdzie rewitalizację. Rozpoczęły się wyczekiwane prace, które pozwolą uratować reprezentacyjny budynek przed całkowitą ruiną.

Rozpoczyna się pierwszy etap prac przy pałacu Dąmbskich w Wojniczu

W ramach prac, które zakłada podpisana umowa, wykonane zostaną podbicia i izolacja fundamentów oraz wykonany zostanie nowy dach na pałacu. Pozostałości tego, który obecnie przykrywa budynek są w stanie agonalnym. Jest cały w dziurach i woda, przy okazji każdej ulewy, zalewa pałac od góry.

Zaplanowane zostało również wykonanie elewacji budynku oraz prace budowlane na wszystkich kondygnacjach, które będą połączone z wymianą wszystkich okien i drzwi. Te wykonane zostaną na specjalne zamówienie, bo są niewymiarowe.

- Przez ostatnie lata pałac jedynie odstraszał, zamiast być wizytówką naszej gminy. Coś co wydawało się niemożliwe do osiągnięcia, powoli staje się faktem. To dopiero początek drogi do pełnej rewitalizacji pałacu, ale w końcu udało nam się wykonać pierwszy i przede wszystkim znaczący krok, aby tego dokonać – komentuje Tadeusz Bąk, burmistrz Wojnicza.

Koszt pełnej rewitalizacji pałacu szacowany był jakiś czas temu na ok. 16 mln zł. Prace podzielone zostały na kilka etapów. Te, które właśnie się rozpoczęły pochłoną 4,8 mln zł. 4 miliony gmina pozyskała na ten cel z Polskiego Ładu, pozostałe 800 tys. zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz wkład własny z budżetu gminy Wojnicz.

Dla kogo ten pałac?

Docelowo w odnowionym pałacu Dąmbskich własną siedzibę i sale do zajęć i warsztatów zyskać ma Gminny Ośrodek Kultury, który w tym momencie mieści się w różnych lokalizacjach. Budynek pełnić ma również funkcje reprezentacyjne. Mieścił się w nim będzie wojnicki pałac ślubów, w środku będzie elegancka restauracja, trwają także rozmowy w sprawie ulokowania w Wojniczu siedziby stowarzyszenia winiarzy powiatu tarnowskiego.

Prace w ramach pierwszego etapu mają potrwać do końca przyszłego roku.

Polacy oszczędzają i kupują zamienniki

od 16 lat

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto