Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze powiatu i województwa pomagają poszkodowanym przez nawałnicę

Renata Napierkowska
Nie tylko władze wojewódzkie spieszą z pomocą poszkodowanym przez niedawną wichurę. Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu podjęło decyzję o przekazaniu funduszy na usuwanie szkód dla powiatu chojnickiego.

Zniszczone połacie lasów, połamane słupy energetyczne, zmiecione przez wichurę budynki, zerwane dachy – tak przedstawia się krajobraz po nawałnicy, która przeszła nad Polską. Najbardziej na skutek kataklizmu ucierpiało 28 gmin w naszym województwie.

Zarząd Powiatu Inowrocławskiego zdecydował o udzieleniu wsparcia finansowego powiatowi chojnickiemu, który zwrócił się o pomoc pieniężną na usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła w nocy z 11 na 12 sierpnia.

- W ciągu pół godziny kataklizm zmiótł z terenu powiatu chojnickiego blisko 16 tysięcy ha lasów, pozbawił dorobku całego życia kilkaset rodzin, pozostawił ogromne zniszczenia w tysiącach gospodarstw domowych i rolnych, pozrywał linie energetyczne, pozbawiając na wiele dni prądu i wody całe miejscowości, do dziś nie można do wielu miejsc dojechać… Nawałnica pociągnęła za sobą poważne straty gospodarcze, a co gorsze - także ofiary śmiertelne i wielu rannych – napisał w apelu o pomoc starosta chojnicki Stanisław Skaja.

W dalszej części pisma włodarz prosi pozostałe samorządy o udzielenie wsparcia finansowego na usuwanie skutków nawałnicy. Na reakcję ze strony inowrocławskiego starostwa nie trzeba było długo czekać.

- Nie mogliśmy pozostać obojętni na taką prośbę. Nas żywioł nie dotknął aż tak bardzo, dlatego uważamy, że choć to zadania rządowe, to każdy samorząd powinien wesprzeć gminy poszkodowane w kataklizmie. Nie można ludzi, którzy potracili dorobek życia, pozostawić bez pomocy – mówi starosta inowrocławski Tadeusz Majewski.

Pomoc dla osób, którym wichura zniszczyła budynki gospodarcze i domy zapewniają rząd i Urząd Wojewódzki. W gminach powołane zostały komisje do szacowania strat. 13,7 miliona złotych w woj. kujawsko-pomorskim zostało przeznaczonych na pomoc do 6 tys. złotych dla poszkodowanych.

- Czekamy na pracę inspektorów nadzoru budowlanego, aby można było również występować o kolejne wsparcie do 20 tys., do 100 tys. na budynki gospodarcze i 200 tys. na budynki mieszkalne. Do końca miesiąca chcemy, aby wszystkie najbardziej potrzebujące osoby miały już oszacowane straty i aby można było to wsparcie finansowe wypłacać – zapewnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Władze miasta Inowrocławia apelują do mieszkańców o przynoszenie koców odzieży, wody, środków czystości, baterii do latarek, agregatów, rękawiczek roboczych i innych artykułów codziennego użytku do Schroniska Brata Alberta przy ulicy Jacewskiej 118.

- Co prawda z opóźnieniem, ale dobrze, że wreszcie opublikowano zasady udzielania pomocy finansowej z budżetu państwa dla poszkodowanych, szczególnie na odbudowę zniszczonych budynków. W tym zakresie jest to zadanie rządu a nie samorządu, bowiem ten ostatni dysponuje zbyt niskimi środkami finansowymi – twierdzi inowrocławski ratusz.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto