Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wino "Made in Tarnów"? Obok Parku Sanguszków powstanie wielka winnica. Rozpoczęły się przygotowania do nasadzeń winorośli

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tarnowska winnica powstanie na 7-hektarowej działce obok Parku Sanguszków, która została właśnie zaorana. Sadzenie winorośli zaplanowano na wiosnę
Tarnowska winnica powstanie na 7-hektarowej działce obok Parku Sanguszków, która została właśnie zaorana. Sadzenie winorośli zaplanowano na wiosnę Paweł Chwał
Na wiosnę przyszłego roku planowane są pierwsze nasadzenia winorośli w tarnowskiej winnicy, która powstać ma na siedmiohektarowej, nasłonecznionej działce na dawnych włościach książąt Sanguszków, obok urokliwie położonego parku z pałacem. Otwarta pozostaje wciąż sprawa ulokowania w Tarnowie Małopolskiego Centrum Winiarstwa.

Winnica na włościach Sanguszków

Działka, na której powstać ma winnica została właśnie przeorana. Na wiosnę przeprowadzone mają zostać ponowne badania gleby i wykonane zostaną kolejne zabiegi agrotechniczne, które mają poprzedzić właściwe prace związane z tworzeniem winnicy. Na całym stoku zasadzonych zostanie ponad 30 tysięcy krzewów winorośli.

- Winnica będzie jedna, wspólna, ale tak naprawdę prowadzić ją będą różne osoby, skupione wokół Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Każdy z nas będzie miał wydzielony swój kawałek w winnicy i będzie starał się wnieść do projektu wszystko to, co najlepsze – mówi Robert Beściak, prezes stowarzyszenia, które wygrało rozpisany przez miasto przetarg na dzierżawę ponad siedmiu hektarów terenu w rejonie ul. Sanguszków i potoku Strusinka.

Wciąż trwają uzgodnienia na temat tego, kto i jak dużą część działki zamierza zagospodarować. Wiadomo, że uprawiane będą na niej różne rodzaje winorośli, z których można będzie wyprodukować zarówno wina czerwone, jak również białe i różowe, wytrawne, klasyczne, ale też półsłodkie. Pojawiają się również sadzonki winorośli deserowych, nie tylko na przerób.

- Kończymy właśnie prace na naszych winnicach, stąd teraz będzie więcej czasu na to, aby mocniej pochylić się nad tym ambitnym projektem – mówi Robert Beściak.

Jeżeli uda się wykonać nasadzenia na wiosnę, to biorąc pod uwagę trzyletni okres rozrostu krzewów można spodziewać się, że pierwsze zbiory i wino z Tarnowa byłyby w 2025 roku.

Tarnów stolicą winiarstwa w Małopolsce

W rejonie Tarnowa z powodzeniem funkcjonuje już kilkanaście winnic, które odnoszą sukcesy na krajowych i europejskich konkursach winiarskich. Wciąż powstają kolejne. Stąd pomysł, aby w Tarnowie powstało Małopolskie Centrum Winiarstwa. Przedstawiciele stowarzyszenia winiarzy razem z wiceprezydent Tarnowa Agnieszką Kawą wizytowali już podobne centrum, które powstało w województwie lubuskim. Prowadzi ono działalność edukacyjną w zakresie upraw winiarskich, popularyzuje kulturę winiarską i lokalne winnice. Organizuje wydarzenia o tematyce winiarskiej i prowadzi obsługę zorganizowanych grup turystycznych oraz turystów indywidualnych.

- Aby takie centrum mogło powstać u nas potrzebne jest porozumienie między gminami i miastem oraz niemałe pieniądze na jego utworzenie – przyznaje Jan Czaja z grupy ENOTarnowskie, które skupia winiarzy z okolic Tarnowa.

Złożony został już wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z nowego rozdania funduszy unijnych. Jego szacunkowy koszt to 30 mln zł. Jedna z propozycji zakłada, że siedziba centrum mogłaby się mieścić w odnowionym budynku dawnego spichlerza obok planowanej winnicy przy Parku Sanguszków.

FLESZ - Domowe syropy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto