Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieniec dożynkowy z gminy Tarnów najpiękniejszy w kraju! Zdobył główną nagrodę podczas Dożynek Prezydenckich 2020 [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tegoroczne dożynki prezydenckie i konkurs, wyjątkowo odbyły się w Warszawie, a nie w Spale
Tegoroczne dożynki prezydenckie i konkurs, wyjątkowo odbyły się w Warszawie, a nie w Spale archiwum/gmina Tarnów
Wieniec z Poręby Radlnej koło Tarnowa wykonany przez rodzinną grupę wieńcową ponownie okazał się najpiękniejszy w kraju. Zdobył I nagrodę podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie.

FLESZ - Polaków miłość do działek

Zwycięski wieniec został upleciony z kłosów wszystkich zbóż, różnego rodzaju ziół, traw, owoców, warzyw, lnu, prosa, wrzosa i jarzębiny. Zawiera też różnego rodzaju ozdoby i kwiaty, słomę czy bukszpan.

Kolejny sukces

W tym roku w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP rywalizowało 11 grup reprezentujących województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie.

– Grunt to dobry pomysł – podkreśla stojący na czele grupy wieńcowej Jan Skórka z Poręby Radlnej, który wyplataniem wieńców z sukcesami zajmuje się już od przeszło dekady. – Centralne miejsce zajmuje umieszczony na wierzchołku krzyż jako symbol naszej wiary. Jest też bochen chleba – symbol pracy rąk ludzkich, braterstwa i dostatku – dodaje.

To kolejny sukces rodzinnej grupy wieńcowej z Poręby Radlnej. Mieszkańcy gminyTarnów powtórzyli sukces z Dożynek Prezydenckich w Spale - w 2018 roku, kiedy to wykonany przez nich wieniec również nie miał sobie równych w kraju. Grupa reprezentowała województwo małopolskie i gminę Tarnów podczas krajowych dozynek już piąty raz z rzędu. W 2017 roku wieńcowi z Poręby Radlnej przypadło trzecie miejsce, a w 2019 – czwarte.

10 tysięcy złotych w nagrodę

Grupie z Poręby Radlnej towarzyszył zespół ludowy „Otfinowianie” z obrzędem dożynkowym opartym na autentycznych tekstach z 1878 roku, znalezionych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, tyczących się „wsi Chyszów od pół mili od Tarnowa odległej”. Były obecne także: poseł Anna Pieczarka oraz Ewa Kubisztal, zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek.

Do zwycięzców trafiło 10 tys. zł nagrody głównej.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od pary prezydenckiej pamiątkowe dyplomy. Był też korowód dożynkowy oraz występ zespołu „Mazowsze”.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto