Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie przybędzie stacji do ładowania aut elektrycznych. Ucierpią przez to inni kierowcy

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Tarnowie była dotąd jedna stacja do ładowania samochodów elektrycznych - w Gemini Park. Teraz będzie ich dużo, w różnych miejscach
W Tarnowie była dotąd jedna stacja do ładowania samochodów elektrycznych - w Gemini Park. Teraz będzie ich dużo, w różnych miejscach archiwum
Tarnowscy radni podjęli uchwałę, która ma wdrożyć i upowszechnić elektromobilność w Tarnowie. Zakłada ona m.in. postawienie w mieście 58 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Ich budowa oznaczać będzie jednak w dużej mierze ograniczenie liczby ogólnodostępnych miejsc parkingowych.

FLESZ - Efekt pandemii widoczny na rynku moto

Tarnów stawia na elektromobilność

Wykonaniem stacji ładowania i ich obsługą zajmą się dwie firmy - Tauron i Grupa Azoty. Miasto nie zapłaci za budowę punktów do ładowania, a jedynie ma udostępnić tereny, gdzie będzie można je postawić. Budowa stacji rozpocząć ma się w ciągu najbliższych dwóch lat.

- Rozmowy z Tauronem był długie i trudne. Nam zależało na tym, aby to były przede wszystkim nowe punkty, by nie ograniczać liczby istniejących miejsc parkingowych. Niestety z drugiej strony słyszeliśmy odpowiedź, że takie stacje mogą być usytuowane w niedalekiej odległości od zasilania elektrycznego, a to niestety w wielu przypadkach nakłada się z miejskimi parkingami – przyznał podczas lutowej sesji RM Tadeusz Kwiatkowski, wiceprezydent Tarnowa.

To oznacza, że wraz z powstaniem stacji ładowania aut elektrycznych zmniejszy się liczba ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Proces ładowania do pełna baterii może zajmować nawet kilka godzin, gdyż tarnowskie stacje nie będą o dużej mocy.

Te pojawiają się m.in. na ulicach: Skłodowskiej-Curie, Goldhammera, Pułaskiego, Kościuszki, Legionów, Nadbrzeżnej Dolnej, Błotnej, os. Zielonym i Legionów, a także w kilku lokalizacjach w Mościcach.

Uchwała na razie mówi jedynie o stacjach dla samochodów elektrycznych, ale – na co zwraca uwagę radny Mirosław Biedroń – powinny oferować one także możliwość ładownia rowerów i skuterów elektrycznych, które mogą okazać się dobrym pomysłem do podróżowania po mieście.

Przybędzie samochodów elektrycznych w mieście

Ustawa o elektromobilności nakłada na miasto nie tylko budowę stacji do ładowania samochodów, ale również stopniową wymianę taboru użytkowanego przez służby miejskie na elektryczny. Trzy samochody na baterie posiada już Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, a od niedawna również Straż Miejska. W planach na ten rok jest zakup jeszcze dwóch pojazdów – jeden będzie służył pracownikom urzędu miasta, a drugi Zarządowi Dróg i Komunikacji.
W sumie w Tarnowie na koniec ub. roku były zarejestrowane 33 samochody elektryczne. W mieście działała jedna stacja ładowania, w galerii Gemini Park. Własną mają od miesiąca także strażnicy miejscy. Samochody elektryczne będzie można także doładować na stacjach Orlenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto