Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie lada moment ruszy program in vitro. Wybrano już firmy, które będą wykonywać refundowane przez miasto zabiegi

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Małopolski Instytut Diagnostyki i Leczenia Niepłodności KrakOVI będzie jedną z sześciu placówek, która zajmie się realizacją miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in-vitro
Małopolski Instytut Diagnostyki i Leczenia Niepłodności KrakOVI będzie jedną z sześciu placówek, która zajmie się realizacją miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in-vitro archiwum Małopolski Instytut Diagnostyki i Leczenia Niepłodności KrakOVI
Sześć placówek medycznych z Małopolski, Podkarpacia i Kielecczyzny zajmie się realizacją miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in-vitro w Tarnowie. Program jest refundowany dla mieszkańców przez miasto. W sumie w ciągu pięciu lat może z niego skorzystać 180 par, które borykają się z problemem niepłodności i marzą o dziecku.

FLESZ - Na czym najbardziej zaczęliśmy oszczędzać?

od 16 lat

Wkrótce w Tarnowie rusza program in vitro

Z pomysłem, aby z miejskiej kasy finansowane były zabiegi in-vitro wyszedł komitet obywatelski, założony przez lokalnych działaczy lewicy, którzy zebrali ponad 600 podpisów poparcia pod inicjatywą. Końcem stycznia tarnowscy radni przyjęli program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Tarnowa.

- Ten program jest bardzo potrzebny i pokazuje Tarnów jako miasto otwarte i służące mieszkańcom. Cieszę się, że ten projekt udało się osiągnąć poniekąd ponad podziałami politycznymi – podkreśla Jacek Jabłoński, pomysłodawca uchwały.

Zapisy dla chętnych par mają ruszyć lada dzień

Miasto wyłoniło już sześć podmiotów medycznych, które zajmą się realizacją miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in-vitro. Są to cztery kliniki z Krakowa, a także po jednej z Rzeszowa i z Kielc.

Zapisy dla chętnych par mają ruszyć lada dzień. Pacjenci sami sobie wybierają klinikę, w której chcą skorzystać z metody in vitro. Decyduje kolejność zgłoszeń.

- Najpierw będziemy przyjmować zgłoszenia, a potem nastąpi kwalifikacja czyli między innymi rozmowa z lekarzem i odpowiednie badania – wyjaśnia Mariola Wantuch, kierownik zespołu pielęgniarek z Małopolskiego Instytutu Diagnostyki i Leczenia Niepłodności KrakOvi

. Klinika planuje w najbliższym czasie utworzyć punkt konsultacyjny w Tarnowie, a obecnie oferuje także darmowe porady z pielęgniarką w Krakowie.

Z programu mogą skorzystać mieszkańcy Tarnowa, którzy spełnią określone kryteria wiekowe (kobiety: 20–42 lata) (mężczyźni: 20-50 lat). Miasto na jego realizację w ciągu pięć lat wyda 900 tysięcy złotych. Każdej parze uczestniczącej w programie zostanie dofinansowana jedna próba zapłodnienia, w wysokości maksymalnie do 5 tys. zł. Przydzielaniem dofinansowania zajmie się Centrum Usług Społecznych. W tym roku otrzyma go sześć par. W ciągu pięciu lat ma ich być 180.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto