Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Mościcach ruszy pierwsze hospicjum stacjonarne w Tarnowie. Mościckie Centrum Medyczne przygotowało 12 miejsc dla pacjentów

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Hospicjum stacjonarne w MCM będzie dysponowało 12 łóżkami
Hospicjum stacjonarne w MCM będzie dysponowało 12 łóżkami Mościckie Centrum Medyczne
Po kilku latach starań Mościckie Centrum Medyczne podpisze kontrakt Z NFZ na otwarcie stacjonarnego hospicjum. Pierwsi pacjenci będą przyjęci w lipcu tego roku. Łóżka dla nich zostaną przygotowane w działającym od wielu lat Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym w MCM.

FLESZ - Sytuacja ludności cywilnej w Mariupolu

Tarnów jest białą plamą na mapie opieki hospicyjnej w Małopolsce. W mieście nie działa żadne hospicjum stacjonarne. Mieszkańcy, którzy potrzebują takiej pomocy dla siebie lub swoich bliskich muszą korzystać z placówek, które znajdują się najbliżej w Dąbrowie Tarnowskiej lub Brzesku.

Końca dobiega budowa hospicjum stacjonarnego Via Spei, ale od lipca takie miejsce dostępne będzie również w Mościckim Centrum Medycznym. Miejska przychodnia od kilku lat starała się już o uruchomienie stacjonarnego hospicjum, ale Narodowy Fundusz Zdrowia się na to nie godził. Urzędnicy tłumaczyli, że miejsca hospicyjne w regionie są zabezpieczone, więc nie ma potrzeby otwierać nowego.

- W tej chwili sytuacja jest coraz gorsza, kolejki do hospicjów rosną - zaznacza Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego.

Hospicjum w Mościckim Centrum Medycznym

MCM dostało od NFZ zgodę na utworzenie od 1 lipca 12 miejsc hospicyjnych. Będzie się ono mieściło na drugim piętrze budynku przychodni, obok Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Pacjenci mają przebywać w pokojach jedno i dwuosobowych. Opieką nad nimi zajmą się lekarze i pielęgniarki z odpowiednią specjalizacją. Personel uzupełniać będą także opiekuni medyczni oraz psycholodzy i fizjoterapeuci. MCM będzie również dysponował niezbędnymi badaniami diagnostycznymi i laboratoryjnymi oraz odpowiednim sprzętem medycznym.

Pacjentami hospicjum będą osoby nieuleczalnie chore, które wymagają opieki paliatywnej. Głównie są to osoby chore na nowotwory, których leczenie nie dało pozytywnych skutków, a pobyt w szpitalu również nie jest możliwy.

- Będziemy zapewniać komfortowe warunki i starać się ulżyć cierpieniu oraz najbardziej przedłużyć życie. Trzeba zaznaczyć, że zdarzały się już różne cuda, nawet ozdrowienia, po których pacjenci opuszczali hospicjum. Trzeba ciągle walczyć i mieć nadzieję - przekonuje Jan Musiał.

Kontrakt na otwarcie hospicjum MCM podpisze w czerwcu. NFZ wydał zgodę na prowadzenie takiej działalności przez pięć lat.

Budowa kolejnego hospicjum na finiszu

W MCM wciąż będzie działał Zakład Opiekuńczo Lecznicy, który dysponuje 53 łóżkami w ramach kontraktu z NFZ oraz 16 na zasadach komercyjnych. Z wyremontowanych kilka lat wcześniej pomieszczeniach korzystają pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji jednak ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru medycznego. W ZOL-u korzystają m.in. z opieki pielęgnacyjnej i rehabilitacji.

Od ponad dekady w Tarnowie trwa także budowa Hospicjum Via Spei, którą zajmuje się Fundacja Kromka Chleba. Obiekt przy ul. Bystrej jest już na ukończeniu, ale na razie wiadomo kiedy zostanie oddany do użytku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto