Tylko remis z Litwą. Ostatni sygnał ostrzegawczy czy jednak coś kamuflujemy? [ZDJĘCIA]

Piotr Bernaciak
Polska - Litwa 0:0
Polska - Litwa 0:0 Andrzej Banas / Polska Press
W ostatnim sprawdzianie przed Euro reprezentacja Polski zremisowała z Litwą (0:0). Pod koniec do siatki trafił Arkadiusz Milik, ale sędzia odgwizdał przewinienie uczestniczącego w akcji Sławomira Peszki i gola nie zaliczył. Czy na sześć dni przed inauguracją francuskiego turnieju mamy problem?

Przedmeczowe nastroje były niezwykle optymistyczne, nikt nie zastanawiał się, czy z Litwinami uda się wygrać. Przedmeczowe typy dotyczyły jedynie ilości bramek strzelonych przez biało-czerwonych. Nasi wschodni sąsiedzi uchodzą za drużynę dużo słabszą od naszej, dlatego to my byliśmy stawiani w roli faworytów. Po porażce z Holandią mecz z Litwą miał być sparingiem, w którym uda się efektownie pożegnać z polską publicznością.

Przedmeczowy wywiad z trenerem reprezentacji Litwy, Edgarasem Jankauskasem, zapowiadał, że nie obejrzymy dzisiaj polowania na kości. Sam szkoleniowiec przyznał, że nie zamierza przeszkadzać Polakom w ostatnim meczu przed mistrzostwami kontynentu. Nasi reprezentanci musieli solidnie się zdziwić, kiedy już w pierwszej minucie spotkania to goście stanęli przed świetną okazją do zdobycia pierwszego gola. Fedor Cernych nieoczekiwanie znalazł się z piłką w polu karnym, wykorzystał niefrasobliwość polskiej defensywy, oddał strzał z kilku metrów, ale znakomicie zachował się Łukasz Fabiański, który znakomicie obronił strzał. Ponadto, już w kolejnej akcji żółtą kartkę za nieprzepisowy wślizg otrzymał jeden z gości. Taki początek meczu nieco kłócił się ze słowami selekcjonera, był też sygnałem dla naszych zawodników, że będzie się trzeba trochę natrudzić w dzisiejszym meczu.

Gra przez pierwsze minuty była szarpana, atakowali raz jedni, raz drudzy. Wyróżniał się Jakub Błaszczykowski, który bardzo często znajdował się z piłką na prawym skrzydłem, szarpał obrońcami, zaliczał udane dryblingi, ale w jego wrzutkach brakowało precyzji - liczne podania w kierunku Kamila Grosickiego i Bartosza Kapustki wybijali lepiej ustawieni obrońcy. Polacy byli stroną przeważającą, częściej przebywali na połowie rywala, ale nie przynosiło to efektów z przodu, gdzie zawodnicy ofensywni spisywali się poniżej oczekiwań. Goście szukali swoich szans w grze z kontrataku, a swoje okazje mieli niespodziewanie często, udawało im się nawet nieraz wyjść w sytuacji trzech na trzech, musiał nas ratować dobrze dysponowany Fabiański. W samej końcówce pierwszej części meczu Kamil Grosicki dostał dobre podanie na lewe skrzydło, zdecydował się natychmiast odegrać futbolówkę w pole karne, a tam ręką zagrał Vaitkunas. Sędzia nie zdecydował się odgwizdać jedenastki, do przerwy więc wynik był bezbramkowy.

Po zmianie stron Adam Nawałka zdecydował się zmienić bramkarza, wpuszczając na plac gry Artura Boruca, pojawił się także Bartosz Salamon. Pierwszy kwadrans stał pod znakiem podobnej gry w wykonaniu piłkarzy obu drużyn, sygnał do ataku dał w końcu Jakub Błaszczykowski, który z dwudziestu metrów huknął prosto w słupek bramki Emilijusa Zubasa. Kilkanaście sekund później Kamil Grosicki z bliskiej odległości trafił w stojącego w bramce obrońcę. Goście odpowiedzieli petardą Pauliusa, którą w dobrym stylu obronił Artur Boruc. Od tego momentu to my byliśmy stroną zdecydowanie przeważającą, prowadziliśmy grę, stwarzaliśmy sobie sytuacje, ale nie mogliśmy znaleźć drogi do litewskiej bramki.

Na osiem minut przed końcem spotkania świetnie zachował się wprowadzony kilka minut wcześniej na boisko Sławomir Peszko, który urwał się lewym skrzydłem, minął bramkarza, a jego akcję zakończył strzałem do bramki Arkadiusz Milik. Sędzia dopatrzył się jednak faulu skrzydłowego Lechii Gdańsk, wobec czego bramka Polaków nie została uznana. Do końca meczu wciąż atakowaliśmy, ale nie udało się trafić do siatki naszych wschodnich sąsiadów. Polska zremisowała z Litwą bezbramkowo, co nie jest dobrym prognostykiem przed nadchodzącymi mistrzostwami Europy. Liczymy, że kadra Adama Nawałki we Francji pokaże się z lepszej strony.

Reprezentanci Polski kiedyś i dziś. Zobacz, jak się zmienili!