Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchów w czołówce miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Czy wymiana pieców pomoże wygonić smog, który truje mieszkańców?

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tuchów przymierza się do uchwalenia własnego 5-letniego programu wymiany pieców węglowych na ekologiczne. Co roku w budżecie miasta zapisane ma zostać na ten cel 200 tysięcy złotych plus środki, które gmina pozyska z zewnątrz
Tuchów przymierza się do uchwalenia własnego 5-letniego programu wymiany pieców węglowych na ekologiczne. Co roku w budżecie miasta zapisane ma zostać na ten cel 200 tysięcy złotych plus środki, które gmina pozyska z zewnątrz archiwum
Podtarnowski Tuchów ponownie znalazł się w czołówce niechlubnego rankingu miast, o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu. Zestawienie powstało na podstawie danych pomiarowych z 2019 roku pochodzących z Państwowego Monitoringu Środowiska.

FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze

Na szczycie rankingu PAS znalazły się miejscowości, w których odnotowano wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza (norma to: 1 ng/m3).

Benzo(a)piren w powietrzu problemem Tuchowa

W Tuchowie – jak wynika z pomiarów – średnioroczne stężenie szkodliwego dla zdrowia benzo(a)pirenu w powietrzu było przekroczone aż ośmiokrotnie. Na pierwszym miejscu jest Nowy Targ (1800 proc. dopuszczalnej normy), na drugim Rybnik (1300 proc.), a na trzecim Sucha Beskidzka (1100 proc. normy).

- W porównaniu z poprzednimi zestawieniami jesteśmy ciut niżej. To bynajmniej nie jest dla nas powód do zadowolenia ale dodatkowa mobilizacja do dalszej pracy w tym temacie – podkreśla Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

W Tuchowie od kilku lat podejmowane są różne działania, głównie uświadamiające, które mają przede wszystkim zmienić stare nawyki mieszkańców w kwestii ogrzewania budynków. Część osób udało się już przekonać do wymiany pieców na te, lepszej generacji lub do przejścia na ogrzewanie elektryczne czy gazowe.

- Na takie działania decydują się najczęściej jednak osoby majętniejsze, które na to stać lub umieją skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, przy których często potrzebny jest jednak pewien wkład własny. Osoby mniej zamożne, nawet jakby chciały coś zmienić w tym temacie, to niestety miały dotąd ograniczone możliwości - zauważa Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Miliony na walkę ze smogiem

Szansę na wyeliminowanie kopciuchów na szerszą skalę daje pilotażowy w skali kraju program, do którego przystąpiła gmina. Dzięki porozumieniu podpisanemu z Ministrem Rozwoju do Tuchowa trafi w sumie 4,5 miliona złotych dofinansowania. 1,5 miliona złotych dołoży samorząd. Pieniądze te pozwolą na kompleksową modernizację 121 budynków mieszkalnych, należących do osób o najniższym statusie majątkowym, które ujęte są w gminnym programie niskoemisyjnym.

Prace polegać będą m.in. na termomodernizacji budynków, wymianie okien i drzwi, aby straty ciepła była jak najmniejsze. Dodatkowo w większości budynków, które objęte zostaną programem, dotychczasowe piece węglowe zostaną zastąpione gazowymi.

Realizacja zadania przewidziana jest do 2023 roku.

Tuchów przymierza się także do uchwalenia własnego 5-letniego programu wymiany pieców węglowych na ekologiczne. Co roku w budżecie miasta zapisane ma zostać na ten cel 200 tysięcy złotych plus środki, które gmina pozyska z zewnątrz.

W gminie montowane będą na szeroką skalę instalacje fotowoltaiczne i solarne, a mieszkańcy mogą liczyć na pomoc przeszkolonych urzędników w staraniach o uzyskanie dofinansowań do działań proekologicznych z programu Czyste Powietrze. Jednocześnie wzmożone mają być kontrole tego, czym mieszkańcy palą w piecach.

Monitoring powietrza tylko w wybranych miastach. W innych może być jeszcze gorzej

Pocieszające jest to, że w drugim rankingu obejmującym miasta z największą liczbą dni smogowych w roku, w czołówce nie ma żadnej miejscowości z regionu tarnowskiego.

To jednak powód do umiarkowanego optymizmu. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego podkreślają bowiem, że na listę trafiły tylko te miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska. Brak innych nie oznacza wcale, że tam problem smogu nie występuje, tylko nie jest on monitorowany i trudno ocenić jego skalę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tuchów w czołówce miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Czy wymiana pieców pomoże wygonić smog, który truje mieszkańców? - Tuchów Nasze Miasto

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto