Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchów przez tydzień będzie sercem diecezji tarnowskiej

Paweł Chwał
Dwukrotnie w ciągu każdego dnia odpustu, wokół sanktuarium, wyrusza barwna procesja, w której uczestniczą dzieci i dorośli
Dwukrotnie w ciągu każdego dnia odpustu, wokół sanktuarium, wyrusza barwna procesja, w której uczestniczą dzieci i dorośli Paweł Chwał
Tuchowskie wzgórze klasztorne przez najbliższy tydzień tętnić będzie życiem i krokami tysięcy pielgrzymów, którzy tłumnie - jak nigdzie indziej w diecezji - przyjeżdżają tu co roku, aby uczestniczyć w wielkim odpuście. Czasy się zmieniają, ale tradycja pielgrzymowania w pierwsze dni lipca do Tuchowa jest u nas wciąż mocno zakorzeniona. Wiernych nie tylko nie ubywa, ale wręcz przybywa.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej jest jednym z najstarszych i najliczniej odwiedzanych miejsc kultu maryjnego w południowo-wschodniej Polsce. Zaliczane jest do tak zwanych sanktuariów ponadregionalnych, czyli znanych daleko poza granicami diecezji. Wystarczy spojrzeć na rejestracje samochodów zaparkowanych na przyklasztornym parkingu, aby przekonać się, że do Tuchowa przyjeżdżają pątnicy nawet z tak odległych miejsc w kraju, jak Elbląg, Szczecin, Bydgoszcz czy Zielona Góra.

- Przeważają pielgrzymi indywidualni, ale już mam informacje o kilkudziesięciu grupach zorganizowanych, które zapowiedziały swój przyjazd na odpust. Równie dużo dotrze do nas pielgrzymek pieszych i, co jest nowością ostatnich lat, także rowerowych - wylicza ojciec Eugeniusz Leśniak, kustosz tuchowskiego sanktuarium. On sam uczestniczył w tuchowskich odpustach jeszcze jako dziecko i - jak mówi - nie myślał wtedy nawet o tym, że kiedyś będzie je współorganizował.

Wielki odpust w Tuchowie to bez wątpienia największe wydarzenie religijne w regionie. Co roku przewija się przez nie ponad 100 tysięcy pątników. - Są takie dni, kiedy, gdzie okiem sięgnąć, wszędzie stoją ludzie, szczelnie wypełniając cały plac sanktuaryjny. Serce wtedy raduje się podwójnie - przyznaje.
Kult Tuchowskiej Pani początkami sięga roku 1597, kiedy to namalowany na desce lipowej obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynął cudami. Akta wizytacyjne z 1665 roku mówią o rzeszach pielgrzymów i wielu kapłanach diecezjalnych i zakonnych słuchających spowiedzi pątników. W XVII wieku przed tuchowski obraz przybywali rycerze, by przed bitwą polecić się wstawiennictwu Maryi. Na wzrost kultu wyraźnie wpłynęła uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi 2 października 1904 roku.

Koordynatorem był ordynariusz tarnowski, wielki czciciel Matki Bożej Tuchowskiej, biskup Leon Wałęga. Pielgrzymi nie tylko uczestniczą w mszach świętych (sześć w ciągu dnia), ale w pokorze - na kolanach, obchodzą cudowny ołtarz, a także modlą się przed figurą Matki Bożej od Oczu w bocznej kaplicy. Ci, którzy chcą skorzystać z sakramentu pokuty, nie mają z tym kłopotów, gdyż cały czas spowiednicy dyżurują w kilkudziesięciu konfesjonałach rozstawionych wokół ołtarza polowego. O tym, że ludzie chętnie korzystają ze spowiedzi, najlepiej świadczy ilość wydawanych komunikantów. Co roku, tylko podczas odpustowych mszy, rozdaje się ich 90-100 tysięcy.

Ci, którzy przyjeżdżają do Tuchowa, obowiązkowo muszą też zwiedzić znajdującą się pod placem sanktuaryjnym największą w Małopolsce ruchomą szopkę oraz muzeum misyjne z mnóstwem ciekawych eksponatów, przywiezionych przez redemptorystów z Afryki, Brazylii, Chin.

Nierozerwalnie z odpustem związane są także tradycyjne kramy, których co roku całe mnóstwo rozstawianych jest u podnóża sanktuarium, oraz proszący o jałmużnę żebracy, okupujący stopnie schodów prowadzących do klasztoru.

Program dnia

godz. 6 - odsłonięcie Cudownego Obrazu i msza św.
godz. 6 - godzinki
godz. 7 - msza św.
godz. 8.40 - modlitwa o powołania
godz. 9 - msza św.
godz. 11 - msza św. z procesją eucharystyczną
godz. 14.45 - koronka do Miłosierdzia Bożega
godz. 15 - msza św.
godz. 16.30 - różaniec na dróżkach różańcowych
godz. 17.15 - droga krzyżowa na placu sanktuaryjnym
godz. 18 - nieszpory maryjne (w środę nowenna)
godz. 18.30 - msza św.
z procesją eucharystyczną
godz. 20.15 - Wieczory Maryjne - koncerty muzyczne

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto