Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te leki nie będą już dostępne w polskich aptekach. Zażywasz je na co dzień? Może cię czekać zmiana sposobu leczenia

Monika Góralska
Monika Góralska
Lek na cholesterol i miastenię znika z aptek w całej Polsce.
Lek na cholesterol i miastenię znika z aptek w całej Polsce. pixabay.com
Lek na cholesterol oraz preparat stosowany w leczeniu miastenii nie będą już dostępne w polskich aptekach. Producenci postanowili wycofać je z dystrybucji w naszym kraju. Pacjenci stosujący te produkty powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby ustalić przebieg dalszego leczenia.

Spis treści

Lek na cholesterol wycofany z polskich aptek

Lek na cholesterol o nazwie Pravator zostaje wycofany z dystrybucji na polskim rynku, co oznacza, że nie będzie on dłużej dostępny w aptekach. Przyjmowali go pacjenci, u których zdiagnozowano podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Lek, którego substancją czynną była prawastatyna zmniejszał również ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Firma Sun Pharma, podmiot odpowiedzialny za lek Pravator przekazała informację, że wycofuje się z promocji i z dystrybucji leku Pravator w Polsce – poinformował portal gdziepolek.pl.

Lek Mytelase nie będzie już dostępny

Innym lekiem, który obecnie nie jest już dostępny w polskich aptekach jest Mytelase. Tabletki zawierające chlorek ambenoniowy zwiększały stężenie acetylocholiny w zakończeniach nerwowych. Ten mechanizm zwiększał przewodnictwo nerwowe i skurcz mięśni.

Lek był stosowany u osób chorujących na miastenię, czyli chorobę autoimmunologiczną, w przebiegu której komórki układu odpornościowego atakują własne komórki nerwowe, a dokładnie receptory acetylocholinowe odpowiadające za przewodzenie impulsów nerwowych z mięśni do mózgu. Charakterystyczne objawy miastenii to męczliwość i osłabienie siły mięśni, w tym również mięśni twarzy, gardła, krtani, powiek, co może skutkować zaburzeniami widzenia, podwójnym widzeniem, problemami w jedzeniu i rzuciu pokarmów, trudnościami w poruszaniu się, a także dusznościami i niewydolnością oddechową.

Czytaj też: W tej chorobie słabną mięśnie, a objawy widać na powiekach. O miastenii i jej leczeniu mówi neurolog

Firma Sanofi zaprzestała sprzedaży leku Mytelase w Polsce. Pacjenci stosujący Mytelase powinni skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który zaplanuje dalszą terapię, adekwatną do indywidualnych potrzeb. O zaistniałej sytuacji firma Sanofi poinformowała odpowiednie władze zdrowotne zgodnie z obowiązującymi przepisami – informuje portal gdziepolek.pl

Lekarz może sprowadzić lek z zagranicy

Oba leki dostępne są na receptę. W sprawie kontynuacji leczenia pacjent musi skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Specjalista może zmienić stosowany w terapii lek, ale jeśli zadecyduje o kontynuacji leczenia lekiem Mytelase, to ma możliwość sprowadzenia preparatu z Francji, Czech lub Szwecji, gdzie lek nadal jest dostępny.

W związku z zaprzestaniem sprzedaży leku Mytelase w Polsce, w przypadku konieczności zastosowania substancji czynnej ambenonii chloridum u pacjenta i braku możliwości zakupienia jej w Polsce, lekarz może podjąć decyzję o konieczności sprowadzenia produktu z zagranicy w celu kontynuacji terapii – czytamy na stronie gdziepolek.pl

W tej sytuacji można skorzystać ze ścieżki importu docelowego lub z recepty transgranicznej.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te leki nie będą już dostępne w polskich aptekach. Zażywasz je na co dzień? Może cię czekać zmiana sposobu leczenia - Strona Zdrowia

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto