Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowski zabytek zostanie uratowany. Rozpoczyna się remont pozostałości Starej Synagogi

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Tarnowska bima jest w opłakanym stanie
Tarnowska bima jest w opłakanym stanie Paulina Marcinek
Tarnowska bima, czyli pozostałość spalonej w czasie wojny Synagogi Starej w końcu doczeka się remontu. Do września przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie, wzmocniona zostanie także konstrukcja obiektu.

FLESZ - To musisz zrobić, jeśli lato spędzasz w Polsce

od 16 lat

Tarnowska bima doczeka się remontu

O odnowę bimy oraz skweru Starej Synagogi, od kilku lat zabiegał Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej na czele z Adamem Bartoszem. Licząca ponad 350 lat konstrukcja po raz ostatni była remontowana w 2006 roku. Od tego czasu cegły, z których bimę wzniesiono, nie były na bieżąco impregnowane, co narażało je na erozję. Filary podtrzymujące bimę groziły zawaleniem.

Remont w końcu uda się przeprowadzić. Miasto do pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 50 tysięcy złotych, dołoży ok. 250 tysięcy złotych.

- Jest to bardzo ważne miejsce, jeden z najstarszych zabytków tarnowskich. Jedyny ocalały element z licznych synagog, które były na terenie miasta, ma ogromną wartość, historyczną, zabytkową, emocjonalną, upamiętniającą obecność Żydów w Tarnowie – podkreśla Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Prace przy bimie w Tarnowie powoli ruszają

Na razie bima został ogrodzona, a ekipa wykonawcy ma przystąpić do pracy lada dzień. Planowane są prace konserwatorskie m.in. elementów ceglanych, tynków i sztukaterii, kamienia, posadzki i drewnianego podbicia zadaszenia.

- Roboty będą polegały na zabezpieczeniu tej konstrukcji, tak by zapobiec dalszej degradacji. Dodatkowo będą wstawione pasy lub pręty do kolumn podtrzymujących bimę – mówi Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej UMT

Prace powinny zakończyć się we wrześniu. Sąsiedztwo bimy również wygląda coraz gorzej. Pełno tam dziur i uskoków, na których można skręcić nogę. - Trzeba będzie to naprawić, ale nie jest to przewidziane w ramach tej inwestycji – podkreśla Rafał Nakielny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto