Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowski sposób na mniejsze rachunki za wodę. Są jeszcze pieniądze na dofinansowanie przydomowych zbiorników na deszczówkę

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Woda, którą udaje się "złapać" do zbiorników na deszczówkę może być wykorzystywana m.in. do podlewania ogródków i trawników podczas suszy
Woda, którą udaje się "złapać" do zbiorników na deszczówkę może być wykorzystywana m.in. do podlewania ogródków i trawników podczas suszy Paweł Chwał
Właściciele ogródków działkowych w Tarnowie mogą już skorzystać z miejskiego programu dofinansowania małej retencji i starać o dotacje na zakup i montaż przydomowych zbiorników na deszczówkę. Są jeszcze pieniądze z tegorocznej puli na ten cel.

W Tarnowie rozdają dotacje na małą retencję

Do tej pory odbyły się w Tarnowie dwie edycje programu zainicjowanego w 2020 roku. Z dofinansowania z miejskiej kasy skorzystało w ich trakcie ponad stu właścicieli nieruchomości w Tarnowie.

Wsparcie jest znaczne. W przypadku budowy podziemnego zbiornika na wody opadowe i roztopowe dotacja ta wynieść może 2 tysiące złotych, jeżeli pojemność zbiornika jest mniejsza niż 5 metrów sześciennych oraz 4 tysiące złotych dla pozostałych zbiorników. W przypadku naziemnego zbiornika zamkniętego – ustawianego przy rynnie, maksymalna dopłata wynosić może natomiast 500 zł (zbiorniki o pojemności mniejszej niż 1000 litrów) lub 1 tys. złotych (pozostałe pojemniki).

Trwa właśnie trzecia edycja programu dofinansowania małej retencji. Na razie złożono 40 wniosków, ale miasto dysponuje jeszcze pieniędzmi na ten cel.

Działkowcy też mogą starać się o wsparcie zakupu zbiorników na deszczówkę

Po interwencjach działkowców, którzy nie mogli do tej pory ubiegać się o dofinansowanie małej retencji, wprowadzone zostały zmiany w regulaminie i teraz również użytkownicy ogródków, jak i ich właściciele mogą aplikować do programu.

- Wnioskodawcy kupują i montują zbiorniki na własny koszt, a my im później zwracamy część poniesionych kosztów – tłumaczy Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Tarnowa.

Jak dodaje, gromadzenie deszczówki to skuteczny sposób na to, aby zatrzymać wodę z opadów w mieście i wykorzystać ją na przykład do podlewania ogródków czy trawników. W ten sposób można w znacznym stopniu ograniczyć jej zużycie z kranów, a przez to sporo oszczędzić, przeciwdziałając skutkom suszy, która z roku na rok coraz mocniej daje się we znaki.

W tegorocznym budżecie Tarnowa zapisano na program małej retencji 200 tysięcy złotych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto