18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowska walka o ZUS

Paweł Chwał
Batalia o odzyskanie przez tarnowski ZUS rangi oddziału  trwała kilka lat. Kiedy wróci do nas orzecznictwo?
Batalia o odzyskanie przez tarnowski ZUS rangi oddziału trwała kilka lat. Kiedy wróci do nas orzecznictwo? Paweł Chwał
Nie milkną głosy oburzenia po kontrowersyjnej decyzji ZUS o wyprowadzeniu lekarzy-orzeczników z tarnowskiego oddziału Zakładu.

Od 1 marca mieszkańcy Tarnowa i powiatu tarnowskiego, starający się o rentę czy zasiłek rehabilitacyjny, muszą stawiać się na komisje lekarskie w Nowym Sączu, a powiatu dąbrowskiego w oddziale ZUS w Rzeszowie. - Ta decyzja jest karygodna i pozbawiona zdrowego rozsądku.

Wszystko w Tarnowie jest niszczone - to straszne i bardzo przykre. Kopanie ludzi starszych i chorych. To skandal. Gdzie są politycy, gdzie prezydent, gdzie burmistrzowie? - pyta jeden z naszych Czytelników w komentarzu pod artykułem z wtorku, w którym opisaliśmy zmiany. - Jak można ludzi schorowanych wysyłać do Nowego Sącza?

Niech lekarze z Sącza przyjeżdżają na komisje w Tarnowie. Wszak to ich dodatkowa i bardzo dobrze płatna praca! Łapówkę brali lekarze z Tarnowa, czemu za to mają "płacić" schorowani, niewinni ludzie? Gdzie są tarnowskie władze? - pyta Paweł. - Chyba rachunek jest prosty, że przyjazd lekarzy do Tarnowa będzie tańszy niż gonienie ludzi chorych po innych miastach!
- zauważa z kolei inny z internautów.

To, co dla Czytelników jest jasne i proste, w opinii urzędników już niekoniecznie. - Propozycja, aby to lekarze z Krakowa, Nowego Sącza czy Rzeszowa przyjeżdżali do Tarnowa nie jest możliwa, gdyż wykonują także badania klientów należących do właściwości swoich oddziałów. Badania osób z Tarnowa i regionu to zadanie dodatkowe, nałożone na nich od 1 marca - odpowiada Anna Szaniawska, rzecznik prasowy ZUS w Krakowie.

Przekonuje, że w tym momencie inne rozwiązanie nie wchodzi w grę, ze względu na małą liczbę lekarzy-orzeczników w Tarnowie, niewystarczającą do zabezpieczenia wszystkich badań. - Nabory prowadzone na te stanowiska przez Zakład nie odniosły pożądanego rezultatu - wyjaśnia.

Ilu osób dotkną te zmiany? - Oddział w Tarnowie wydawał około 700 orzeczeń miesięcznie, które były poprzedzone badaniami prowadznymi przez lekarzy orzeczników. Dodatkowo, około 300 badań klientów z powiatów bocheńskiego i brzeskiego wykonywali od września orzecznicy w Krakowie - wylicza Anna Szaniawska.

Decyzja centrali ZUS zaskoczyła wszystkich - także lokalnych samorządowców i parlamentarzystów, z którymi nikt nie konsultował zmian. Do programu najbliższej sesji rady miasta włączony został już projekt uchwały sprzeciwiającej się temu, co się stało. Odrębne rezolucje w obronie orzecznictwa w Tarnowie chcą wysłać także do premiera i prezesa ZUS radni powiatowi oraz podtarnowskich gmin.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto