Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowianie duszą się w smogu. Cała nadzieja w wymianie pieców!

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Jest szansa na to, że zimą smog w Tarnowie będzie mniejszy. Przyczynić ma się do tego m.in. sukcesywne eliminowanie pieców węglowych i zastępowanie ich ekologicznymi źródłami ciepła.

W ub. roku, dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego zlikwidowano w mieście 183 kotły węglowe. Do 2020 roku, z przestrzeni Tarnowa, zniknąć ma ich w sumie 600.

- Jesteśmy właśnie w trakcie naboru kolejnej partii wniosków. Termin mija 24 stycznia, więc zachęcamy do tego, aby zrobić to jak najszybciej. W ten sposób jest szansa, że wymagane przez marszałka audyty energetyczne zostaną przeprowadzone na tyle szybko, by można było wszystkie sprawy związane z wymianą kotłów dopiąć w miesiącach letnich, a nie zwlekać z tym do przyszłej zimy - mówi Marek Kaczanowski.

Przekonuje, że zgłoszenie się do programu „Obniżenie niskiej emisji w Tarnowie” nie wiąże się z żadną odpłatnością. - Nawet jeśli ktoś ostatecznie nie zdecyduje się na wymianę pieca z dofinansowaniem, to i tak zostanie mu w rękach opinia z audytu energetycznego. Dowie się z niej między innymi, gdzie powinien doszczelnić dom, aby nie uciekało z niego ciepło - dodaje Marek Kaczanowski.

Według wyliczeń magistratu, w Tarnowie jest jeszcze około czterech tysięcy palenisk na węgiel, także w budynkach komunalnych. Przy okazji planowanego na ten rok remontu Rynku, do miejskiej sieci ciepłowniczej MPEC przyłączonych ma zostać kilka kolejnych kamienic w obrębie Starówki.

WIDEO: Smog groźny dla krążeniowców. O czym warto pamiętać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto