Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Jubileusz 90-lecia Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie. Wspólne świętowanie absolwentów i nauczycieli [ZDJĘCIA]

Artur Gawle
Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie świętował w piątek (22 października) jubileusz 90-lecia.
Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie świętował w piątek (22 października) jubileusz 90-lecia. Artur Gawle
W piątek (22 października) Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie uroczyście świętował jubileusz 90-lecia istnienia. Obchody rozpoczęły się na cmentarzy w Mościcach przy grobie Kazimierza Abratowicza, którego imieniem nazwano aulę szkolna. Później był czas na wspomnienia i okolicznościowych wystąpienia. Na koniec młodzież ZST zaprezentowała swoje zdolności artystyczne. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zespół Szkól Technicznych w Tarnowie-Mościcach ma 90 lat

Historia szkoły nierozerwalnie związana jest z pobliskimi zakładami. Uruchomiona w 1930 roku Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Mościcach potrzebowała oprócz inżynierów i kadry technicznej wykwalifikowanych robotników, majstrów, laborantów, dlatego już od 1931 organizowano dla nich kursy zawodowe, na których kształciło się każdego roku wielu pracowników.

Zobaczcie, które znane osoby ukończyły Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie

Najbardziej znani absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Ta...

Jak pisze Marta Kaczor - nauczycielka języka polskiego w ZST, autorka specjalnego opracowania poświęconego historii placówki - wkrótce pomyślano więc o utworzeniu szkoły rzemieślniczej.

Przy zbiegu ulic Lipowej i Topolowej do drewnianego budynku administracji fabryki zaczęła przychodzić na lekcje młodzież pracująca w zakładzie, a po II wojnie światowej wszyscy, którzy chcieli uczyć się najpierw w Prywatnym Męskim Gimnazjum Mechanicznym, Elektrycznym i Chemicznym ZFZA, później w Trzyletniej Mechanicznej, Elektrycznej i Chemicznej Szkole Przemysłowej P.P.Z.A w Mościcach.

Przez cztery pierwsze powojenne lata szkoła nadal mieściła się w niewielkim budynku administracji fabryki , wynajmowała też sale w miejscowej szkole powszechnej. Ale już w 1949 roku młodzież i nauczyciele przekroczyli progi nowego budynku i zaczęli naukę w przestronnych salach oraz dobrze wyposażonych, dzięki Zakładom Azotowym, pracowniach.

Z biegiem czasu powstawały nowe laboratoria chemiczne, pracownie elektryczne, pomiarów i automatyki, językowe. Wybudowano aulę, salę gimnastyczną, boisko, a w 1988 roku nowy budynek, w którym urządzono pracownie techniczne.
Technikum niezmiennie przez dziesięciolecia cieszyło się renomą w Tarnowie i sąsiadujących z miastem powiatach (w latach sześćdziesiątych o jedno miejsce w klasie ubiegało się 5-6 osób).

FLESZ - Południowokoreańska oferta budowy elektrowni jądrowych

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto