Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Zbiornik na ciekły tlen stanął przy szpitalu św. Łukasza. To zabezpieczenie na wypadek trzeciej fali pandemii

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Dzięki wsparciu województwa małopolskiego szpital św. Łukasza w Tarnowie ma m.in.  drugi zbiornik na ciekły tlen oraz dodatkowe parownice do rozprężania tlenu. W sumie w dyspozycji szpitala jest 20 ton ciekłego tlenu
Dzięki wsparciu województwa małopolskiego szpital św. Łukasza w Tarnowie ma m.in. drugi zbiornik na ciekły tlen oraz dodatkowe parownice do rozprężania tlenu. W sumie w dyspozycji szpitala jest 20 ton ciekłego tlenu archiwum
Przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie został zamontowany dodatkowy zbiornik. Pomieści on 10 ton ciekłego tlenu, potrzebnego do leczenia pacjentów chorych na COVID-19. Placówka w ten sposób chce zabezpieczyć się przed ewentualną, trzecią falą pandemii koronawirusa.

FLESZ - Nowe objawy COVID-19

Duże zapotrzebowanie na tlen w związku z pandemią koronawirusa

Kiedy końcem ubiegłego roku nastała druga fala pandemii koronawirusa i gwałtownie wzrosła liczba pacjentów zakażonych COVID-19 przebywających w szpitalu św. Łukasza, zapotrzebowanie na tlen było bardzo duże.

- To co było, wystarczyło, ale były momenty, że obawialiśmy, że może go braknąć – tłumaczy Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie gotowy na trzecią falę pandemii?

W listopadzie i grudniu ubiegłego roku na oddziałach covidowych przebywało 125 pacjentów i 20 chorych było podpiętych do respiratorów. Specjalny zbiornik na tlen musiał być uzupełniany wówczas, co dwie doby.

- Zapotrzebowanie na tlen wzrosło nam siedmiokrotnie. Tak jak inne szpitale znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, ponieważ instalacja szpitala nie była projektowana na takie zapotrzebowanie. To wszystko wymagało między innymi nakładów finansowych, inwestycji, uzgodnień, pozwoleń – mówi Danuta Kleszcz, kierownik sekcji aparatury i gazów medycznych w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.

Nowy zbiornik na tlen przy szpitalu św. Łukasza w Tarnowie

Teraz szpital postanowił się zabezpieczyć, na wypadek trzeciej fali pandemii koronawirusa. Dzięki wsparciu województwa małopolskiego udało się zakupić m.in. drugi zbiornik na ciekły tlen oraz dodatkowe parownice do rozprężania tlenu. W sumie w dyspozycji szpitala jest 20 ton ciekłego tlenu. Wcześniej było tylko 10 ton. Szpital może brać tlen z jednego zbiornika, potem przełączyć na drugi. Braki tlenu uzupełnia specjalna cysterna, która podjeżdża pod placówkę w razie potrzeby i je tankuje do pełna.

W dalszej kolejności planowana jest modernizacja instalacji wewnętrzna szpitala. Zostaną wymienione rurociągi i panele nadłóżkowe. Pracownicy szpitala chcą, by przynajmniej na trzech oddziałach było pełne zaopatrzenie wszystkich pacjentów leżących w tlen.

Rozbudowa istniejącej instalacji tlenowej kosztowała blisko 800 tysięcy złotych. Pieniądze udało się pozyskać z województwa małopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto