Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Wybudowali im śmietnik koło bloków. Ludzie boją się smrodu rozkładających się odpadów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Pojemniki zostały zamontowane w sąsiedztwie bloku nr 1 na osiedlu Westerplatte. Mieszkańcy nie chcą mieć ich tak blisko budynku
Pojemniki zostały zamontowane w sąsiedztwie bloku nr 1 na osiedlu Westerplatte. Mieszkańcy nie chcą mieć ich tak blisko budynku Paweł Chwał
Duże kontrowersje wzbudziła lokalizacja półpodziemnych pojemników na odpady na osiedlu Westerplatte w Tarnowie. Mieszkający w bloku nr 1 mają żal do Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o to, że nikt ich o planowanej budowie śmietnika koło okien ich mieszkań nie poinformował i nie zapytał o zdanie.

FLESZ - Niezdrowe produkty wciąż polecane jako korzystne

od 16 lat

Mieszkańcy przyznają, że kiedy koło ich bloku pojawili się budowlańcy i zaczęli kopać w ziemi, byli przekonani, że prace związane są z budową nowych, bardziej estetycznych chodników. Te rzeczywiście powstają, ale – jak się później okazało – tylko po to, aby można było nimi wygodnie dojść do nowych kontenerów na odpady. Na ich lokalizację wybrano działkę między blokiem nr 1 i 3, przy czym odległość od ścian tego pierwszego wynosi jedynie kilkanaście metrów.

- Z drugiej strony bloku mamy już wiatę śmietnikową. Teraz spółdzielnia zafundowała nam drugą, tuż przed oknami. Dlaczego nikt nas nie uprzedził, nikt nie zapytał o zdanie? Tak bliska lokalizacja śmietnika skazuje nas na to, aby stale zamykać okna, gdyż wydobywający się z niego odór, zwłaszcza latem, będzie nie do zniesienia – skarżą się mieszkańcy.

Prezes TSM nie ma sobie nic do zarzucenia

Zbigniew Sipiora, prezes TSM przyznaje, że nie zwoływał w tej sprawie zebrania z mieszkańcami i nie zasięgał ich opinii, gdyż – jak twierdzi – nie ma takiej konieczności.

- Każda lokalizacja altany śmietnikowej budzi kontrowersje. Nie ma możliwości dogodzić wszystkim. Stąd decyzja o usytuowaniu jej akurat w tym miejscu zapadła odgórnie. Nie ma było potrzeby zwoływania w tej kwestii zebrania z mieszkańcami i konsultowania tego z nimi – wyjaśnia. Przekonuje, że wszystko zostało zrobione zgodnie z przepisami i za wiedzą komitetu osiedlowego, a także wydziału architektury urzędu miasta, który zgodził się na tę, konkretnie lokalizację. Inne miejsca nie wchodziły w grę, gdyż z inwestycją kolidowałyby różnego rodzaju sieci: gazowa czy energetyczna, poprowadzone pod ziemią. - Moim obowiązkiem, wynikającym z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest zapewnienie miejsca do składowania odpadów dla mieszkańców. I to w tym przypadku zostało zrealizowane – dodaje prezes Sipiora.

Taka altana nie może być dalej niż 80 metrów od ostatniej klatki bloku i nie bliżej niż 10 metrów od okien. Te wymogi – jak przekonuje prezes TSM – zostały w tym przypadku spełnione.

Stara wiata do rozbiórki

Istniejąca dotąd wiata śmietnikowa ma zostać zlikwidowana, gdyż znajduje się w pasie drogowym, na działce miejskiej, co wiąże się z koniecznością uiszczania niemałych opłat.

Tarnów. Straż miejska założyła blokadę na koło samochodu prz...

Zbigniew Sipiora zapewnia, że nowe, półpodziemne kontenery są tak skonstruowane, że nie wydobywają się z nich żadne przykre zapachy, a dodatkowo mobilizują mieszkańców do segregacji odpadów, co nie jest bez znaczenia dla ponoszonych opłat za odbiór śmieci. Aby złagodzić nastroje mieszkańców, pojemniki mają być dodatkowo zasłonięte od strony bloku specjalnymi, zielonymi ekranami. TSM zamontowało już 20 zestawów półpodziemnych pojemników, w tym również wcześniej na os. Westerplatte. Na każdy zestaw składa się po 5 potężnych kubłów na różne rodzaje odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów. Wybudowali im śmietnik koło bloków. Ludzie boją się smrodu rozkładających się odpadów - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto