Tarnów. Wracają pogrzeby z trumną lub urną w kościołach i kaplicach cmentarnych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przywrócenie celebracji pogrzebów z trumną lub urną w kościele lub kaplicy cmentarnej to odpowiedź na liczne postulaty kapłanów i wiernych kierowane do biskupa tarnowskiego
Przywrócenie celebracji pogrzebów z trumną lub urną w kościele lub kaplicy cmentarnej to odpowiedź na liczne postulaty kapłanów i wiernych kierowane do biskupa tarnowskiego archiwum
Od środy (20 maja) kaplice cmentarne i sala pożegnań w Tarnowie będą ponownie otwarte. Po dwóch miesiącach przerwy znów będą mogły odbywać się w nich uroczystości pogrzebowe. Na celebrację pogrzebu z trumną lub urną również w kościołach zezwolił w specjalnie wydanym zarządzeniu, ordynariusz tarnowski biskup Andrzej Jeż.

FLESZ - Krew ozdrowieńców może uratować innych

Od marca, z powodu epidemii koronawirusa i obowiązujących obostrzeń, uroczystości pogrzebowe ograniczone były do pochówku na cmentarzu (tak zwana "stacja przy grobie") z udziałem jedynie najbliższej rodziny . Msza św. w intencji zmarłego odprawiana była osobno w kościele, niejednokrotnie w innym dniu. Kaplice cmentarne i sale pożegnań były zamknięte.

- Stosując się do nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów, otwieramy z dniem 20 maja nasze kaplice. Niemniej jednak, ze względu na ich niewielką powierzchnię, podczas ceremonii pogrzebowych będzie mogła w nich uczestniczyć tylko niewielka liczba osób – zastrzega Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.

Ile osób może wejść do kaplicy?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie wyliczeniami, które mówią, że na 10 m kw. powierzchni może przebywać jedna osoba, do największej w mieście kaplicy na cmentarzu w Klikowej podczas uroczystości pogrzebowych będzie mogło wejść maksymalnie 13 osób. Na cmentarzu w Krzyżu – 9, w Mościcach – 5, a w przypadku otwieranej okazjonalnie na wyprowadzenie zwłok kaplicy Radzikowskich na Starym Cmentarzu będą to tylko dwie osoby. Tyle samo będzie mogło jednocześnie przebywać w sali pożegnań na cmentarzu w Klikowej.

- Reszta żałobników będzie mogła przebywać na zewnątrz, oczywiście zachowując odpowiedni dystans od siebie. Nadal jednak obowiązuje zasada, że w pogrzebie na cmentarzu może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób – oprócz osób sprawujących kult religijny, dokonujących pochowania lub zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy – dodaje Maria Wójcik.

Czynni fryzjerzy, ogródki na Rynku i otwarte restauracje. Ta...

Pracownicy MZC w Tarnowie już przygotowują kaplice do ponownego otwarcia. Dezynfekują je, a przy wejściach montują dozowniki z płynem dezynfekcyjnym.

Nowy dekret biskupa Jeża

Ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż również zgodził się na to, aby na pogrzeb, tak jak to miało miejsce przed epidemią składała się msza św. z trumną lub urną w kościele, po której ciało lub prochy zmarłego składane są do grobu na cmentarzu.

- Zarządzenie biskupa ordynariusza to odpowiedź na liczne prośby kierowane przez księży i wiernych – wyjaśnia ks. Robert Kantor, kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Wydany przez biskupa 14 maja dekret dopuszcza celebrację mszy świętej z trumną w kościele, ale przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm wynikających z ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. Oznacza to, że w świątyni może przebywać wyłącznie taka liczba wiernych, na ile zezwalają obowiązujące obecnie wyliczenia (1 osoba na 10 m kw. powierzchni).

- Nie ma wciąż zgody na kondukty pogrzebowe. To oznacza, że po zakończonej mszy świętej ciało zmarłego powinno być osobno przewiezione na cmentarz, a ci którzy koniecznie chcą uczestniczyć w pochówku bliskiej osoby winni przemieścić się tam indywidualnie, a nie procesyjnie – tłumaczy ks. Robert Kantor.

Wyjątkiem są pochówki osób zmarłych na choroby zakaźne wyszczególnione w rozporządzeniach Ministra Zdrowia. Ich ciała winny być grzebane według specjalnych procedur, w tym bez możliwości wnoszenia trumny do kościoła czy kaplicy cmentarnej

Księża znów odwiedzają chorych

Biskup tarnowski jednocześnie zezwolił księżom na odwiedziny chorych z posługą sakramentalną, pod warunkiem zachowania wszelkich środków ostrożności. Chodzi przede wszystkim o spowiedź oraz komunię św. dla chorych i przykutych do łóżka. Księża odwiedzają ich zazwyczaj raz w miesiącu, ale ze względu na obowiązujące obostrzenia w marcu i kwietniu wizyty te były zawieszone.

Sakrament namaszczenia chorych – mimo stanu epidemii – w uzasadnionych przypadkach był udzielany cały czas.

Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów. Wracają pogrzeby z trumną lub urną w kościołach i kaplicach cmentarnych - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie