Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. W szpitalu Szczeklika uruchamiają pierwszy oddział geriatryczny w Tarnowie. W Brzesku rozważają likwidację takiego samego

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Oddział geriatryczny będzie mieścił się na parterze pawilonu nr 2, w miejscu gdzie wcześniej znajdował się Oddział Kardiologii, który został przeniesiony do utworzonego w ubiegłym roku Centrum Kardiologii. Później leczeni tam byli pacjenci chorzy  na COVID-19.  W budynku obecnie trwa remont, malowane są sale chorych i prowadzone są parce naprawcze
Oddział geriatryczny będzie mieścił się na parterze pawilonu nr 2, w miejscu gdzie wcześniej znajdował się Oddział Kardiologii, który został przeniesiony do utworzonego w ubiegłym roku Centrum Kardiologii. Później leczeni tam byli pacjenci chorzy na COVID-19. W budynku obecnie trwa remont, malowane są sale chorych i prowadzone są parce naprawcze Paulina Marcinek
Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie zajmie się kompleksowym leczeniem i opieką nad seniorami cierpiącymi na wiele schorzeń. 4 kwietnia w placówce planowane jest uruchomienie oddziału geriatryczno-internistycznego z pododdziałem reumatologii. Będzie to jedyna tego typu placówka w regionie, dysponująca 30 miejscami dla pacjentów po 60 roku życia.

FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie

od 16 lat

Oddział Geriatryczno-Internistyczny z Pododdziałem Reumatologii powstanie w szpitalu Szczeklika

Decyzję o uruchomieniu oddziału geriatrycznego podjęli tarnowscy radni podczas sesji. O powstanie ośrodka, który kompleksowo zajmowałby się leczeniem seniorów cierpiących na różne schorzenia, zabiegał już parę lat temu dyrektor szpitala Szczeklika. Wszystko wskazuje na to, że 4 kwietnia uda się uruchomić Oddział Geriatryczno-Internistycznego z Pododdziałem Reumatologii. Większość pacjentów, którzy przebywają obecnie na oddziale internistycznym szpitala to właśnie seniorzy.

- Społeczeństwo nam się starzeje, możliwości medycyny sprawiają, że ludzie dłużej żyją. W tym okresie schyłku życia wymagają większego nadzoru, kontroli i opieki medycznej, którą zapewni im właśnie powstanie geriatrii – tłumaczy Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.

Oddział geriatryczny będzie mieścił się na parterze pawilonu nr 2, w miejscu które wcześniej zajmował oddział kardiologii, przeniesiony do utworzonego w ubiegłym roku Centrum Kardiologii. Później leczeni tam byli pacjenci chorzy na COVID-19. W budynku dobiega końca remont, malowane są sale chorych i prowadzone są prace naprawcze.

Na oddziale geriatrycznym będzie 30 miejsc dla chorych, szpital jednak chce tę liczbę zwiększyć do 35. Trafią tu pacjenci powyżej 60 roku życia z różnymi schorzeniami wielonarządowymi. Leczone tu będą m.in.: choroby serca, nerek czy płuc.

- Taki oddział cechuje jeszcze lepsza, bardziej profesjonalna opieka nad osobą starszą, która ma wiele chorób, gdzie dobór leków, prowadzenie terapii wymaga szerszej wiedzy medycznej - podkreśla Marcin Kuta.

Na oddziale zatrudniono dwóch lekarzy ze specjalnością geriatrii. Dodatkowo pracował będzie lekarz internista oraz dwóch młodych lekarzy zamierzających specjalizować się w dziedzinie geriatrii. Zespół uzupełnią pielęgniarki i opiekunki medyczne. Pacjenci będą mogli także liczyć na pomoc psychologa oraz rehabilitanta.

- Naszym celem jest leczyć jak najbardziej efektywnie i jak najkrócej, dzięki czemu będziemy mogli przyjąć jak największą liczbę chorych. Przy długich dwu- czy trzytygodniowych pobytach jesteśmy wstanie w roku leczyć od czterystu do siedmiuset pacjentów, kilkudniowa hospitalizacja pozwoli przyjąć półtora tysiąca osób – tłumaczy Marcin Kuta.

Pododdział geriatrii w Brzesku do likwidacji?

Będzie to pierwsza tego typu placówka z taką liczbą łóżek w regionie tarnowskim. Obecnie pododdział geriatrii funkcjonuje na oddziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Powiatowym w Brzesku, dysponujący siedmioma miejscami, ale tam rozważana jest likwidacja geriatrii. - Decyzja o wygaszeniu jeszcze nie zapadła, jednak na obecną chwilę brakuje nam lekarzy geriatrów – podkreśla Monika Burek, rzeczniczka brzeskiego szpitala

Opiekę na nad obłożnie chorymi świadczy w Tarnowie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) w Mościckim Centrum Medycznym . Większość pacjentów to właśnie osoby starsze, głównie leżące, w ciężkich stanach. Najstarsza pacjentka ma 102-lata. Opieka świadczona jest tutaj bezterminowo. ZOL dysponuje 81 miejscami, z czego ponad 50 jest refundowanych przez NFZ, w przypadku pozostałych za opiekę muszą zapłacić pacjenci. ZOL prowadzony jest również przy ul. Szpitalnej, który dysponuje 30 miejscami dla obłożnie chorych. By dostać się do tych placówek czeka się miesiącami.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto