Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów w sposób szczególny upamiętni 80. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
14 czerwca 1940 roku 728 więźniów zostało doprowadzonych na rampę kolejową skąd odjechali do KL Auschwitz.
14 czerwca 1940 roku 728 więźniów zostało doprowadzonych na rampę kolejową skąd odjechali do KL Auschwitz. Archiwum
Tarnów rozpoczął przygotowania do organizacji uroczystości 80. rocznicy pierwszego transportu do KL Auschwitz. W weekend zawiązano społeczny komitet obchodów. W planach jest m.in. koncert oraz rajd motocyklowy i sztafeta, których celem będzie dawny obóz zagłady.

FLESZ - Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

14 czerwca przyszłego roku minie dokładnie 80 lat od chwili, kiedy w kierunku KL Auschwitz wyruszył z Tarnowa pociąg z pierwszym transportem 728 polskich więźniów politycznych.

Ostatnią noc przed wywózką więźniowie pochodzący z Tarnowa, Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego, Jarosławia, Przemyśla, Sanoka i Nowego Sącza spędzili w byłej żydowskiej łaźni. Na rampę kolejową zostali poprowadzeni w pieszym pochodzie ul. Wałową i Krakowską.

W każdą rocznicę tamtych wydarzeń w Tarnowie odbywają się uroczystości przed pomnikiem poświęconym pierwszym więźniom KL Auschwitz. W przyszłym roku mają one mieć szczególną oprawę.

- Chcemy doprowadzić do trwałego podniesienia rangi i upowszechnienia obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, ustanowionego trzynaście lat temu, w rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. - zaznacza Piotr Dziża, jeden z założycieli komitetu Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Pierwszego Transportu Polskich Więźniów do KL Auschwitz.

Podczas spotkania, które odbyło się w minioną sobotę w Tarnowie, pojawiły się wstępne propozycje przebiegu uroczystości. Jednym z pomysłów jest spektakularne widowisko multimedialne na tarnowskim Rynku zakończone koncertem śpiewaka operowego.

Planowany jest rajd 728 motocyklistów z tarnowskiego stowarzyszenia "Wataha" do Oświęcimia. Do miejsca, w którym znajdował się obóz zagłady miałaby również wyruszyć sztafeta 728 biegaczy. Inna propozycja to niezwykły marsz pamięci.

- Wziąć miałoby w nim udział 728 głównie młodych mężczyzn, z których każdy ma "wejść w rolę" konkretnego uczestnika pierwszego transportu. Jest także idea organizacji „Pociągu Pamięci” z Tarnowa do Oświęcimia - podkreśla Piotr Dziża.

Rozważana jest ponadto propozycja zagospodarowania na Muzeum I Transportu historycznego wagonu, którym jechali do obozu polscy więźniowie.

W spotkaniu założycielskim komitetu wzięli udział przedstawiciele Instytut Pamięci Narodowej, tarnowskiego magistratu i parlamentarzyści. - Wszyscy zgodnie zadeklarowali poparcie dla starań komitetu - cieszy się Dziża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów w sposób szczególny upamiętni 80. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto