Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów w dobie kryzysu energetycznego szuka oszczędności. Stare żarówki w lampach ulicznych zastępują energooszczędne LED-y

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
W Tarnowie trwa zaciskanie pasa. Już od ponad pół roku po zmroku wyłączana jest już część oświetlenia ulicznego
W Tarnowie trwa zaciskanie pasa. Już od ponad pół roku po zmroku wyłączana jest już część oświetlenia ulicznego archiwum Artura Gawle
Tarnów szuka oszczędności na rachunkach za energię i wymienia stare żarówki w lampach na LED-y. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na zmianę kolejnych źródeł światła na kilkudziesięciu ulicach.

Na ulicach Tarnowa wymieniają stare żarówki na energooszczędne

Już od ponad pół roku w Tarnowie po zmroku wyłączana jest już część oświetlenia ulicznego. Mniej lamp niż zwykle świeci się choćby na ulicach: Spokojna, Błonie czy Elektryczna. W praktyce oznacza to, że co trzecia latarnia spośród tych należących do miasta jest wygaszana.

Tarnowski magistrat także w ramach szukania oszczędności rozpoczął wymianę starych żarówek w lampach, na oszczędne LED-y.

W Tarnowie znajduje się ponad 10 tysięcy lamp ulicznych, z czego 2,7 tys. należy do miasta. W ubiegłym roku ZDiK wymienił w 704 lampach ulicznych źródła światła na oszczędne, kosztem ponad 300 tys. zł. Na tym nie koniec, bo miasto chce zmienić kolejne żarówki (597 sztuk) na LEDy. Przetarg na wymianę kolejnej partii lamp ulicznych został już ogłoszony.

- Chcemy przede wszystkim zmniejszyć wydatki związane z energią elektryczną. Tutaj szacuje się, że przy zamianie takiego oświetlenia, zużycie prądu jest dwukrotnie albo nawet ponad dwukrotnie mniejsze – podkreśla Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Uliczne lampy będą świeciły w ciągu dnia?

Podczas wymiany żarówek w ciągu dnia mogą się zdarzać okresowe włączania oświetlenia ulicznego. Tak było choćby w październiku ubiegłego roku, gdzie mieszkańców bulwersował widok latarni świecących... w ciągu dnia. Takie sytuacje zauważono m.in. na Piaskówce, w Mościcach, a także w innych okolicach miasta.

- Uczulamy wykonawcę, żeby bez potrzeby tego nie robił, ale po każdej wymianie trzeba sprawdzić, czy wszystko działa. W nocy nie da się tego zrobić, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo zarówno pracaowników, jak i uczestników ruchu drogowego -podkreśla Artur Michałek.

Wymiana blisko 600 żarówek na energooszczędne będzie kosztowało 329 tysięcy złotych.

Kwiaty na Dzień Kobiet na Burku w Tarnowie i w kwiaciarniach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto