FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń
Diecezja tarnowska tym samym dołączyła do innych diecezji w kraju, m.in. archidiecezji poznańskiej i katowickiej, gdzie już wcześniej zdecydowano o odwołaniu kolędy w tradycyjnej formie. Zmiana podyktowana jest epidemią koronawirusa.
Pełna treść zarządzenia biskupa Andrzeja Jeża dotycząca tradycyjnej kolędy w tym roku:
- W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych.
- Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii.
- Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. pro populo.
- Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakter.
- Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim.
- Na zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściu z kościoła).
- Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku).
- Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotowuje propozycję wspomnianej broszury kolędowej oraz nabożeństw.
Wszystko wskazuje na to, że - z powodu zagrożenia koronawirusem - nie odbędzie się w tym roku również w tradycyjnej formie kolęda misyjna, w ramach której dzieci, przebrane za rówieśników z krajów misyjnych odwiedzały domy i mieszkania wiernych w poszczególnych parafiach. Zebrane przy tej okazji datki trafiały później do misjonarzy na różnego rodzaju projekty, jak budowa szkół i świetlic czy na drążenie nowych studni w krajach, gdzie jest problem z dostępem do wody. Idea kolędy misyjnej ma zostać podtrzymana, ale prawdopodobnie ograniczy się do wspólnego śpiewania kolęd w kościołach i odegrania przygotowanych scenek przez dzieci.
Czytaj także
- Ależ będzie atrakcja w Ciężkowicach! Baseny do hydroterapii to nie wszystko [ZDJĘCIA]
- Złota tarnowska jesień zauroczyła instagramerów [ZDJĘCIA]
- Lata 90-te w Tarnowie. Sentymentalna podróż w czasie. Tak wyglądało miasto! [ZDJĘCIA]
- Piękne dziewczyny z Tarnowa i okolic na Instagramie [ZDJĘCIA]
- Prawdziwek-gigant rósł w lesie koło Tarnowa [ZDJĘCIA]
- TOP 25 zdjęć z Strajku Kobiet w Tarnowie
Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!
Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.[/b