Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Tłum na procesji Bożego Ciała 2022 w katedrze. Wierni przeszli ulicami Starego Miasta. Oto zdjęcia z uroczystości!

Redakcja Tarnów
W procesji Bożego Ciała 2022 ulicami tarnowskiej Starówki wzięły udział tłumy wiernych - mieszkańców całego Tarnowa
W procesji Bożego Ciała 2022 ulicami tarnowskiej Starówki wzięły udział tłumy wiernych - mieszkańców całego Tarnowa Artur Gawle
W czwartek (16 czerwca) ulicami tarnowskiej Starówki przeszła procesja Bożego Ciała. Poprzedziła ją msza św, którą na Placu Katedralnym odprawił ordynariusz tarnowski, bp Andrzej Jeż. Ołtarze na trasie procesji przygotowali: Cech Rzemiosł Różnych, Ojcowie Bernardyni, Rada Duszpasterska Parafii Katedralnej oraz Parafia Księży Filipinów. To największa w mieście procesja podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Mniejsze, odbywać się będą popołudniu przy pozostałych kościołach w innych tarnowskich parafiach. Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii!

Procesja Bożego Ciała w Tarnowie. 16 czerwca 2022

Podczas homilli ordynariusz tarnowski podkreślał, że wyrazem najgłębszej czci wobec Najświętszej Eucharystii winien być czynny i owocny udział w jej sprawowaniu, częste i godne przyjmowanie tego Sakramentu oraz adorowanie Chrystusa z największą pobożnością. Z ubolewaniem stwierdził, że niestety, jak wykazują różne badania, połowa chrześcijańskiej populacji Europy nie wierzy już w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

- W średniowieczu, gdy bardzo rzadko praktykowano przyjmowanie Komunii świętej, wydłużano czas podniesienia, aby umożliwić wiernym adorację Chrystusa Eucharystycznego. Obecnie istotne dla naszej wiary i życia duchowego jest właśnie, żeby starać się jak najczęściej przyjmować Chrystusa w Komunii świętej - mówił bp Andrzej Jeż.

Zdaniem pasterza diecezji, gdy historycy Kościoła będą pisać o okresie pandemii COVID-19, to może zwrócą też szczególną uwagę na „Wielki Post Eucharystyczny”, spowodowany brakiem swobodnego dostępu wiernych do Eucharystii.

- Bardzo wielu katolików na świecie naprawdę bardzo cierpiało z tego powodu, że nie mieli dostępu do Eucharystii. W rezultacie wielu katolików w Europie doświadczyło tego, co bardzo cierpią wierni w wielu krajach, gdzie brakuje kapłanów, gdzie trwają prześladowania chrześcijan, gdzie nie ma swobodnego dostępu do sakramentów świętych – mówił ordynariusz.

Nawiązując do wojny w Ukrainie i gościnności Polaków, którzy tak licznie przyjęli uchodźców, biskup stwierdził, że płynęło to z potrzeby serca, że trzeba wyjść do człowieka, nakarmić go, przyjąć pod swój dach.

- Ważne, żeby tę postawę przenieść na życie duchowe. Gdy przyjmujemy Chrystusa adorujemy Go, chcemy promieniować na najbliższych, środowisko. Jednak we własnym środowisku można zagubić szlaki i drogi. Jest to zjawisko, które zaczyna dotykać narody i społeczeństwa. My wiemy skąd wychodzimy i dokąd zmierzamy – podkreślił bp Jeż.

Jednocześnie zachęcał, aby dziś odnowić naszą wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto