Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Tkanina miała swój festiwal w Zespole Szkół Plastycznych. Można było zobaczyć m.in. ramy i stare krosna oraz samemu coś utkać

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się tego, jak powstawały przez wieki tkaniny
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się tego, jak powstawały przez wieki tkaniny archiwum
W tarnowskim Zespole Szkół Plastycznych zorganizowano „Festiwal Tkaniny”. Można było wziąć udział między innymi w pokazach tkania, filcowania tkanin czy czerpania papieru.

Przegląd twórczości uczniów "Plastyka" w Tarnowie

Wydarzenie było doskonałą okazją do prezentacji prac wykonanych przez uczniów i absolwentów tarnowskiego „Plastyka”. Można było je obejrzeć w holu-galerii placówki.

- Chcemy zwrócić uwagę na to, że dziś tkanina artystyczna to nie tylko krosna i ramy, ale również cała gama technik eksperymentalnych coraz bardziej popularnych szczególnie w projektowaniu wnętrz i kreowaniu tekstyliów – mówi dr Anna Śliwińska z pracowni tkaniny ZSP w Tarnowie.

Podczas festiwalu można było odwiedzić szkolną pracownię tkacką, w której znajdują się m.in. ramy i stare krosna, także krosno żakardowe, służące do tworzenia wielkoformatowych i skomplikowanych projektów. Unowocześnił je tarnowski wynalazca - Jan Szczepanik, który ułatwił pracę na nim używając metod fotograficznych i zautomatyzował system odczytujący karty perforowane, będące pierwowzorem pamięci komputera.

Nowe podejście do tkaniny

Festiwal Tkaniny był też okazją do pożegnania dr Aleksandry Zuby-Benn, która odchodzi na emeryturę. Absolwentka poznańskiej ASP, studentka Magdaleny Abakanowicz, z tarnowskim „Plastykiem” była związana od 1993 roku. Jako nauczycielka, wróciła do szkoły, którą ukończyła kilka lat wcześniej.
Jak podkreśla, przez lata jej nauki i pracy, podejście do tkaniny uległo diametralnym przemianom
.
- Zaczynaliśmy od tkactwa. Moją pracą dyplomową był ogromny dywan wiązany – mówi. – Od lat sześćdziesiątych, od Biennale w Lozannie, tkanina poszła w kierunku metod eksperymentalnych. Dziś to tkanina artystyczna, aranżacje przestrzenne, papier czerpany, wykonywany na podstawie japońskich inspiracji.

Wszystkie opiekunki pracowni: Anna Śliwińska, Aleksandra Zuba-Benn, Joanna Graniczkowska i Marzena Fiszczuk dbają o to, by uczniowie opanowali zarówno podstawy tkaniny, jak i poznali jej nowe oblicze. Na festiwalu zaprezentowały wiele, wykonanych pod ich kierunkiem, ciekawych prac. Można je oglądać – w budynku szkoły, przy ul. Westwalewicza 7.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto