Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Tężnia solankowa na Górze św. Marcina na budowę czeka już dwa lata. W końcu ogłoszono przetarg na inwestycję

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tężnia ma powstać  w miejscu dawnego amfiteatru obok restauracji na Górze św. Marcina.
Tężnia ma powstać w miejscu dawnego amfiteatru obok restauracji na Górze św. Marcina. archiwum
Tuż po świętach wielkanocnych ogłoszony został przetarg na budowę tężni solankowej na Górze św. Marcina w Tarnowie. Inwestycja jeszcze w 2018 roku wygrała w głosowaniu budżetu obywatelskiego.

FLESZ - Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach?

Budowa tężni solankowej w miejscu dawnego amfiteatru obok restauracji na Górze św. Marcina, to projekt, który zwyciężył w głosowaniu budżetu obywatelskiego jeszcze w 2018 roku. Rok później urzędnicy z tarnowskiego magistratu pracowali nad szczegółowym opracowaniem projektu inwestycji.

W 2020 roku miał być ogłaszany przetarg, ale plany te pokrzyżowała wtedy rozwijająca się epidemia koronawirusa. W tym roku tarnowski magistrat postanowił jednak przystąpić do budowy tężni. Ogłoszono już przetarg na jej budowę.

Dzięki konstrukcji z drewna i tarniny na Górze św. Marcina będzie można poczuć niezwykły mikroklimat

Miasto ma zarezerwowane na budowę tężni blisko 500 tysięcy złotych. Według założeń ma to pozwolić na wykonanie obiektu o powierzchni 10 metrów kwadratowych i wysokiego na około 3 metry. Tężnia zbudowana zostanie drewna modrzewiowego.

- Powstanie też cała aparatura, która będzie zasilała tężnie. Będą dwa zbiorniki na solankę, która będzie przepompowywana na górę konstrukcji i będzie spływała po gałązkach tarniny, powodując aerozol, który korzystnie działa na drogi oddechowe - zaznacza Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej UMT.

Wyremontowany zostanie także cały skwer, na którym powstanie tężnia. Pojawią się nowe ławki, pergola, stojaki na rowery. Przebudowana zostanie również znajdująca się tam scena.

Przetarg na budowę tężni powinien być rozstrzygnięty na przełomie kwietnia i maja. Cała inwestycja ma potrwać około czterech miesięcy.

Tężnie wybudują też w Woli Rzędzińskiej i Tarnowcu

Tężnie solankowe w tym roku mają powstać również pod Tarnowem. Konstrukcje wytwarzające specyficzny mikroklimat, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmocnieniu systemu odpornościowego planowane są także w Woli Rzędzińskiej oraz Tarnowcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto