Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Tarnowskie muzea skrywają prawdziwe skarby. Niektóre dzieła sztuki liczą sobie nawet pięćset lat [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Prawdziwe skarby sztuki sakralnej z tarnowskich muzeów obejrzeć można na wystawie „Dawna sztuka i przedmioty sakralne” w Muzeum Etnograficznym. Niektóre eksponaty mają ponad pięć wieków
Prawdziwe skarby sztuki sakralnej z tarnowskich muzeów obejrzeć można na wystawie „Dawna sztuka i przedmioty sakralne” w Muzeum Etnograficznym. Niektóre eksponaty mają ponad pięć wieków Robert Moździerz - Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Drogocenne ikony i krucyfiksy, a nawet monstrancje, w tym z XV i XVII wieku, prezentowane są na wyjątkowej wystawie, którą przygotowało Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Ze względu na pandemię koronawirusa i obostrzenia, wystawa prezentowana jest na razie w formie wirtualnej, ale już od wtorku - 2 lutego można będzie je zobaczyć na miejscu. Muzeum otwiera bowiem swoje drzwi dla odwiedzających po trwającym blisko 3 miesiące lockdownie. Zobaczcie, jakie eksponaty na niej zgromadzono! Większość z nich to prawdziwe unikaty.

FLESZ - Oto najciekawsze aukcje WOŚP

Skarby sztuki sakralnej na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie

Wystawa zatytułowana: „Dawna sztuka i przedmioty sakralne” przedstawia m.in. obrazy, ikony i rzeźby z dwóch kręgów kulturowo-religijnych: wschodniego oraz katolickiego. Eksponaty pochodzą z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, zbiorów prywatnych i Muzeum Etnograficznego, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wśród obiektów dotyczących obrzędów wschodnich na uwagę zasługują ikony, a przede wszystkim sygnowana para ikon z XVIII w. przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem i Jezusa Chrystusa.

Ciekawostką są także domowe krzyże huculskie oraz krzyże ze zgardy, czyli naszyjnika z odlewanych, mosiężnych krzyżyków, ozdoby z tradycji stroju huculskiego.

Na wystawie można zobaczyć małe ikony podróżne a wśród nich prawosławną ikonę składaną, czteroskrzydłową, wielopostaciową, zdobioną w tle awersu niebieską emalią, towarzyszącą wiernym w drodze.

Rzadko spotykanym obiektem jest stempel do odciskania ornamentu na cieście do wypieku prosfory (mały, okrągły chlebek pokryty prawosławną symboliką, który wierni otrzymują w postaci komunii).

Zobaczyć można także ikony typowe dla malarstwa ukraińskiego oraz współczesne ikony wykonane przez ikonopisarzy z kręgu katolickiego i greckokatolickiego. Ich autorzy w większości pochodzą z Ukrainy i z Polski.

W części ekspozycji poświęconej obrządkowi katolickiemu eksponowane są m.in. obrazy z wizerunkami Matki Boskiej Saletyńskiej, Ostrobramskiej, Poczajowskiej (miedzioryt ręcznie podkolorowany), rzeźby i krzyże pochodzące z różnych zakątków świata.

Większość rzeźb to zbiory Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie

Na szczególną uwagę zasługują wystawione dwie monstrancje z XV i XVII w.

Dość bogatą kolekcję stanowią krucyfiksy, a między nimi wyróżniający się krucyfiks z macicy perłowej pochodzący z Francji. Są też miniaturki występujące w różnych formach przedstawiające Matkę Boską Częstochowska oraz relikwiarze w kształcie krzyży.

Wystawa będzie czynna do 31 marca 2021 r.

Muzeum w Tarnowie czynne od 2 lutego

Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz jego filie i oddziały zaprasza do swoich wnętrz od 2 lutego. W obiektach obowiązywać będzie reżim sanitarny: maseczki na twarzy, dezynfekcja rąk, zachowany dystans oraz limit osób zwiedzających (1 osoba na 15 m kw. powierzchni).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto