Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. 110 lat tramwaju w Tarnowie. Został po nim wagon na pl. Sobieskiego oraz archiwalne zdjęcia z kolekcji Marka Tomaszewskiego

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tarnowski tramwaj kursował po mieście przez 31 lat - od 1911 do 1942 roku
Tarnowski tramwaj kursował po mieście przez 31 lat - od 1911 do 1942 roku Z archiwum Marka Tomaszewskiego
Minęła właśnie 110. rocznica otwarcia systemu tramwajowego w Tarnowie. Miasto pod Górą św. Marcina było jednym z trzech w Galicji, w którym w roku 1911 zaczął kursować tramwaj elektryczny. Zachowało się sporo zdjęć i widokówek z tego okresu, na których można zobaczyć, jak wyglądało to "cudo" - powód dumy ówczesnych mieszkańców Tarnowa. Sporo z nich posiada w swojej kolekcji Marek Tomaszewski.

"Biedronka" czyli tarnowski tramwaj

Tramwaje kursowały po mieście przez 31 lat - od 1911 do 1942 roku. Miały czerwony kolor z błękitno-złotym herbem miasta. Nazywano je pieszczotliwie „biedronkami”. Stale kursowało 6 wozów, co 6 minut od godz. 6 rano do 10 wieczorem. Dwa wozy tramwajowe pozostawały w zapasie na zajezdni.

Na trasie, poza przystankami były też tzw. mijanki, aby mogły minąć się tramwaje, jadące w przeciwnych kierunkach.

Tarnów był jednym z trzech galicyjskich miast, po Krakowie i Lwowie, który mógł poszczycić się własnym tramwajem elektrycznym. Był to powód do dumy dla tarnowian. Ci jednak, z upływem lat coraz rzadziej wybierali ten środek lokomacji. Powodem były wysokie ceny biletów. Dorośli płacili za przejazd 20 gr., młodzież 10 gr. W związku z tym od połowy lat 30-tych liczba pasażerów spadła o połowę w porównaniu z latami 20-tymi.

Linię tramwajową zlikwidowali w czasie okupacji Niemcy. Jako powód podano, że trakcja przeszkadza w ruchach wojsk na wschód i musi zostać rozebrana.Kursowanie tramwajów wstrzymano 21 lipca 1942 roku. Osiem wagonów typu Sanok SW1 zostało przekazanych do okupowanego Lwowa, gdzie dołączyły do tamtejszego taboru.

Po wojnie były próby reaktywacji tarnowskiego tramwaju, ale ostatecznie pomysł nie został zrealizowany.

Podczas remontu nawierzchni ulicy Krakowskiej w kostce umieszczono szyny tramwajowe, nawiązujące do tych, które istniały w tym miejscu przed laty.

Na ulicy Wałowej powstał symboliczny przystanek tramwajowy, a na pl. Sobieskiego kilka lat temu stanęła replika tramwaju. Mieści się w niej lubiana kawiarnia, przy której wiele osób i turystów chetni robi sobie zdjęcia.

Kolekcja Marka Tomaszewskiego

Zachowało się wiele zdjęć i kart pocztowych z tarnowskim tramwajem. Pokaźną ich kolekcję posiada w swoich zbiorach Marek Tomaszewski, autor albumów o Tarnowie. Za jego zgodą prezentujemy część zdjęć z różnych okresów kursowania tramwaju po mieście.

FLESZ - Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto