Tarnów szuka w całej Polsce rodziny zastępczej dla trójki rodzeństwa. W mieście ich brakuje, a dzieci czekają na miłość i tymczasowy dom

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
CUS,a by pomóc rodzinom zastępczym, organizuje dla nich wiele ciekawych zajęć i spotkań
CUS,a by pomóc rodzinom zastępczym, organizuje dla nich wiele ciekawych zajęć i spotkań archiwum Artur Gawle
W Tarnowie brakuje rodzin zastępczych, a placówki opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez miasto są przepełnione. Centrum Usług Społecznych pilnie szuka osób, które zapewnią tymczasowe schronienie trójce rodzeństwa. Rodzin zastępczych potrzeba jednak zdecydowanie więcej.

W Tarnowie brakuje rodzin zastępczych

Obecnie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które prowadzi miasto, przebywa kilkadziesiąt dzieci i nastolatków, które czekają na nowy dom. We wszystkich jest pełen stan. Sytuacja może być jeszcze trudniejsza, bo dzieci potrzebujących tymczasowego schronienia w najbliższym czasie przybędzie.

- Z perspektywy postępowań, które toczą się w sądzie o umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej i wydanie zarządzeń w zakresie władzy rodzicielskiej wiemy, że na już przydałoby się co najmniej pięć rodzin, które zapewniłby dzieciom tymczasowe schronienie i miłość – podkreśla Sylwia Walaszek–Banuch, kierownik Działu Pieczy Zastępczej Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Rodziny zastępcze w Tarnowie pilnie poszukiwane

Jak najszybciej do rodzin zastępczych powinna trafić trójka rodzeństwa. Opieki pilnie potrzebują  9-letnia dziewczynka, oraz jej bracia (w wieku 7 miesięcy i 8 lat). CUS, aby znaleźć tymczasowy dom dla dzieci i ich nie rozdzielać prowadzi poszukiwania w całej Polsce, bo te w Tarnowie i okolicy nie przyniosły one rezultatu.

- Skontaktowaliśmy się ze wszystkimi powiatami na terenie całego kraju i poprosiliśmy o wsparcie Małopolski Urząd Wojewódzki. Na chwilę obecną nie znalazła się rodzina, która zechciałby przygarnąć dzieci razem – podkreśla Sylwia Walaszek – Banuch. Pilnie tymczasowego domu szukają także dwaj bracia w wieku 3 i 5 lat.

Kto może być rodziną zastępczą?

Osoby, które zechcą zostać opiekunami dzieci proszone są o kontakt z CUS pod numerem telefonu 14 688 20 50 . Rodziną zastępczą może być zarówno osoba samotna jak i małżeństwo. Wcześniej jednak muszą przejść odpowiednie procedury i szkolenie. Miasto pomaga im w okresie tymczasowej opieki nad dziećmi, oferując m.in. wparcie finansowe czy mieszkaniowe.

Obecnie w Tarnowie jest około 81 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 120 dzieci. W większości tymczasowy dom zapewniają im krewni (babcie, ciocie, wujkowie).

Parking „Park&Ride” za dworcem kolejowym będzie dostępny dla wszystkich?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie