Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Szkoły średnie przyjmą mniej uczniów? Magistrat ogranicza liczbę pierwszych klas. Powody? Demografia i niższa subwencja oświatowa

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W III LO ma powstać pięć klas pierwszych. Dyrektor placówki nie chce się na to zgodzić
W III LO ma powstać pięć klas pierwszych. Dyrektor placówki nie chce się na to zgodzić archiwum
Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku szkolnego tarnowskie szkoły średnie utworzą mniej klas pierwszych. Ograniczony nabór, to efekt planu, który dla szkół ustalił tarnowski magistrat. Urzędnicy zredukowali liczę oddziałów tłumacząc to m.in. niżem demograficznym.

FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń

Plan przygotowany przez pracowników Wydziału Edukacji UMT zakłada, że w nowym roku we wszystkich 22 szkołach ponadpodstawowych powstaną 62 oddziały klas pierwszych.

W liceach ma być ich 32, w technikach - 22, prócz tego 8 w szkołach branżowych. To w sumie o 10 oddziałów mniej w stosunku do planów z ubiegłego roku.

Dyrektorzy tarnowskich szkół podkreślają jednak, że wtedy i tak udało się ostatecznie utworzyć więcej oddziałów niż planowano. Teraz apelują do urzędników, aby zwiększyli limity klas pierwszych w szkołach.

- Ja się po prostu z tym planem nie zgadzam. Będę chciał zrealizować taki, który zakładał, że w mojej szkole powstanie osiem oddziałów - mówi Jan Ryba, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

w Tarnowie mniej klas pierwszych w liceach oraz technikach

Jego szkoła, według założeń magistratu, może w tym roku utworzyć jedynie pięć oddziałów. Podobnie zresztą jak pozostałe najpopularniejsze w mieście - I, II i IV liceum. W każdym z nich w poprzednich latach tworzono więcej klas.

- Bardzo byśmy chcieli otworzyć przynajmniej o jeden oddział więcej. Zobaczymy co przyniesie rekrutacja, bo jeśli okaże się, że jest dużo chętnych, to liczę, że w wydziale edukacji będą otwarci na rozmowy w tej sprawie - mówi Anetta Święch, dyrektorka IV LO.

Mniej oddziałów liczyć mają także tarnowskie technika. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w przyszłym roku szkolnym uczniowie nie będą mogli zapisać się do klasy technika architektury krajobrazu. Z kolei w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych miasto nie wydało zgody na utworzenie klas technika handlowca oraz hotelarstwa.

- Bardzo ubolewamy, że nie będziemy mogli kształcić techników hotelarstwa, bo myślę, że młodzież byłaby chętna, tym bardziej, że mamy informację, że w żadnej tarnowskiej szkole nie będzie podobnej klasy - podkreśla Agnieszka Jarzwiec, zastępca dyrektora ZSEG.

Ograniczenia w tarnowskich szkołach poprzedzone analizami

Dyrektorzy tarnowskich szkół nie ukrywają również, że ograniczenie liczby oddziałów będzie się wiązało ze zwolnieniami nauczycieli.

- W tym roku kończy u nas szkołę osiem oddziałów, a w ich miejsce możemy utworzyć tylko pięć. To niestety będzie wiązało się z tym, że trzeba będzie redukować również etaty - przyznaje Jan Ryba.

Wydział edukacji informuje, że ograniczenie liczby oddziałów jest konieczne i poparte różnymi analizami. W szczególności brano pod uwagę niż demograficzny. Według danych magistratu klasę ósmą w Tarnowie ukończy w tym roku 860 uczniów, gdy rok wcześniej było ich ponad tysiąc.

- Przeprowadziliśmy też analizy rynku pracy i na tej podstawie staraliśmy się wyeliminować zawody, w których na podstawie danych z Powiatowego Urzędu Pracy jest dużo bezrobotnych - zaznacza Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT.

Jednak urzędnicy nie ukrywają, że głównym powodem ograniczenia oddziałów jest sytuacja finansowa miasta. Do Tarnowa w tym roku trafiło m.in. o 2 mln zł mniej subwencji oświatowej niż zakładano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto