Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów stolicą zbrodni? GUS opublikował ranking przestępczości

Łukasz Winczura
Policjanci ze statystykami nie polemizują, ale podkreślają, że szczycą się największą wykrywalnością przestępstw w Małopolsce
Policjanci ze statystykami nie polemizują, ale podkreślają, że szczycą się największą wykrywalnością przestępstw w Małopolsce Robert Gąsiorek
Z liczb zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że Tarnów to Eldorado dla wszelkiej maści przestępców. W opublikowanym właśnie niechlubnym zestawieniu miast o największej liczbie przestępstw popełnianych na tysiąc mieszkańców, zdeklasował takie potęgi, jak Katowice, Wrocław, Kraków, czy Poznań.

Według wyliczeń GUS, który bazował na danych za 2016 rok, na każdy tysiąc mieszkańców Tarnowa popełniono ponad 74 przestępstwa. Spośród nich 14 proc. stanowią czyny kryminalne, blisko 60 proc. - gospodarcze. Półtora procent dotyczy przestępstw drogowych.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie Paweł Klimek z niedowierzaniem patrzy na zestawienie.

- Zaraz, zaraz. Ale niech pan zauważy dwie rzeczy. Mamy duży odsetek przestępstw gospodarczych. Kryminalne, to rzadkość. Po drugie, polecam lekturę statystyk wykrywalności. A tę mamy bardzo wysoką, bo 90-procentową. Szczególnie jeśli chodzi o przestępstwa przeciw zdrowiu i życiu. Więc bandyci powinni omijać Tarnów z daleka. Podobnie złodzieje, których wyłapujemy blisko 70 procent - przekonuje Klimek. Apeluje, by nie siać paniki i nie porównywać Tarnowa do Brooklynu, bo miasto jest regularnie patrolowane.

GUS odżegnuje się od nazywania zestawienia „Rankingiem najniebezpieczniejszych polskich miast”. Zaznacza, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w nim jednakowo, niezależnie od tzw. społecznej szkodliwości czynu. „Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczna z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście” - zastrzegają autorzy.

Krzysztof Krzemień, ratownik medyczny i rzecznik tarnowskiego pogotowia zauważa, że źle dzieje się w Tarnowie zwłaszcza w weekendy.

- Mamy taki „Trójkąt bermudzki” w okolicach klubów przy ulicach Krakowskiej i Staszica. Czasem wydaje nam się, że powinniśmy tam między piątkowym wieczorem a niedzielnym porankiem ustawić mobilne centrum ratownicze - komentuje.

Interwencje dotyczą najczęściej ofiar bójek, którym trzeba opatrywać rozbite głowy. Niemal wszyscy są po spożyciu, albo, co gorsza po dopalaczach. Utrapieniem są też koledzy ofiar.

Krzemień po chwili dodaje jednak, że Tarnów jest dla niego miastem względnie bezpiecznym. - Nie bałbym się zabrać na wieczorny spacer żony czy córek. Tarnowianie, póki trzeźwi, są przyjemni - ocenia.

Strażnicy mają własną mapę zagrożeń. Ul. Krakowska to częste przypadki chuligaństwa. Falklandy są miejscem kłótni i niekiedy bójek po spożyciu. Parki Strzelecki oraz ten na Piaskówce, to picie „pod chmurką” i czyny nieobyczajne. - Ale poza weekendami jest całkiem spokojnie. Niech się pan pospaceruje po mieście w środku tygodnia. Po zmroku ulice pustoszeją - stwierdza Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie .

A co o bezpieczeństwie sądzą sami mieszkańcy? Dariusz Marcinek mieszka na os. Westerplatte, które należy do jednego z bardziej niebezpiecznych. Strachu jednak nie odczuwa. - Dużo spaceruję i jakoś nikt mnie nie zaczepia. Ale może dlatego, że znam wszystkich „ziomków”, a młodych się nie boję? - zastanawia się.

- Jeśli coś mi doskwiera, to mieszkańcy z mojego osiedla, którzy każdorazowo, gdy idę na zakupy, proszą o przysłowiową złotówkę. Daję dla świętego spokoju - wzdycha Andrzej Westwalewicz, artysta z Gumnisk.

Przestępczość białych kołnierzyków

W 2016 r. w Tarnowie popełniono 8193 przestępstwa. Wskaźnik takich czynów na 1000 mieszkańców wyniósł aż 74,22 (Małopolska - 21,5; kraj - 19,48).

W tej liczbie jest 6367 przestępstw gospodarczych - wskaźnik 57,68 (Małopolska - 21,5; kraj - 3,91).

Inne kategorie

W mieście popełniono też 1545 przestępstw kryminalnych - wskaźnik 14,00 (Małopolska - 13,15; kraj - 12,76). Z liczbą 1330 przestępstw przeciwko mieniu - wskaźnik 12,05 - Tarnów także wyprzedza Małopolskę - 9,33 i kraj - 10,20. Według GUS w mieście zanotowano 71 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu - wskaźnik 0,64 (Małopolska 0,36, kraj - 0,47). Na pocieszenie tarnowska policja może się pochwalić rekordowym wskaźnik wykrywalności przestępstw ogółem - 92 proc. (Małopolska - 73 proc., kraj - 67 proc.).

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poszukiwani przez policję z Małopolski

Źródło: Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto