Tarnów: Srebro za wynik, złoto za walkę

Andrzej Mizera
Akademiccy wicemistrzowie Małopolski AZS PWSZ Tarnów
Akademiccy wicemistrzowie Małopolski AZS PWSZ Tarnów Archiwum
Po pasjonującym pojedynku koszykarze AZS PWSZ Tarnów zostali wicemistrzami Małopolskiej Ligi Akademickiej w koszykówce mężczyzn. W finale ulegli po dogrywce AZS Uniwersytetowi Jagiellońskiemu 87:94. Dzięki wicemistrzostwu tarnowianie awansowali do strefowych akademickich mistrzostw Polski.

Koszykarze AZS PWSZ Tarnów, sponsorowani przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, nie jechali na finał w roli faworyta. Reprezentacja UJ to zespół oparty na zawodnikach ligowych. W rozgrywkach nie przegrał żadnego spotkania.

Tarnowianie po 7 minutach przegrywali 14 punktami. Lepiej zaprezentowali się w drugiej kwarcie. Większa skuteczność i dobra obrona spowodowały, że przegrywali po niej tylko 41:45.

W trzeciej kwarcie tarnowianie zagrali o wiele lepiej. Przeciwników zaskoczyli szybką i agresywną grą w obronie i ataku. Dzięki temu narzucili swój styl gry i odrabiali straty. W ostatnich pięciu minutach trzeciej kwarty zdobyli 17 punktów. Krakowianie odpowiedzieli czteroma. Na minutę przed końcem trzeciej kwarty było 64:54 dla podopiecznych trenera Janusza Stawarza.

W czwartej kwarcie role się jednak odwróciły. Znów zaczęli dominować zawodnicy UJ - zaprocentowało ich doświadczenie ligowe. Dwie minuty przed końcem meczu było jeszcze 80:76 dla PWSZ. Jednak 18 sekund przed końcem to UJ prowadził 82:80. Tarnowianie zdołali jednak doprowadzić do dogrywki, dzięki Dawidowi Dawiecowi, który równo z końcową syreną umieścił piłkę w koszu.

W dogrywce niestety studentom z Tarnowa zabrakło sił i zawodnicy UJ mogli kontrolować sytuację. Ostatecznie wygrali 87:94.
Reprezentacji AZS PWSZ w Tarnowie należą się jednak olbrzymie brawa za ogromną ambicję i wolę walki mimo niekorzystnego wyniku w pierwszych minutach meczu. Przypomnijmy, że już wcześniej koszykarze AZS PWSZ w Tarnowie zapewnili sobie awans do rozgrywek strefowych akademickich mistrzostw Polski.